Водойма своїми руками – як зробити штучне озеро
Поширити:
Якщо ваша дача знаходиться далеко від водоймища, створіть на присадибній території озеро своїми руками. Докладіть небагато зусиль, і через час зможете проводити вечори на березі власного затишного озерця!
Для спорудження штучної водоймища бажано знайти добре освітлене місце, куди при цьому не падають прямі сонячні промені. Не розташовуйте декоративне озеро в безпосередній близькості від дерев, інакше листя засмічуватиме воду, а велике коріння може порушити гідроізоляцію. Знайшли місце — вирішіть, якої форми і глибини буде ваша водойма. Якщо це просто елемент ландшафтного дизайну, досить глибини в метр, а якщо захочете завести рибок — то не менше двох.
Ємність чи плівка?
Для облаштування штучної водойми своїми руками можна використовувати як спеціальні ємності, так і плівку. Піддон для штучного озера в саду можна придбати за 700-3000 грн., а плівку 8х10 м – від 2000 грн. Мінус першого варіанта в тому, що піддони мають невеликий об’єм і можуть тріснути взимку, а перевага у простоті установки. Адже потрібно лише вирити котлован, утрамбувати стіни і дно і встановити ємність.
Наша порада: грунт, що залишився після викопування ями для озера в саду, вивозити не обов’язково, його можна використовувати для облаштування клумби.
Трохи про форму водойми
Ємності для ставка роблять із пластику або гуми. При покупці такого виробу важливо подбати, щоб він був виготовлений із якісного матеріалу. Дешевий пластик швидко потріскається під впливом сонячного світла та перепадів температури.
Целофанове дно
Щоб зробити озеро на дачі своїми руками за допомогою спеціальної плівки, вирийте яму, утрамбуйте дно та стінки. Для домашнього озера у дворі неправильної форми покладіть на землю мотузку в потрібній конфігурації, для квадратного або прямокутного – вбийте кілочки на бажаній відстані.
Потім вирийте яму і насипте до неї дренаж (пісок чи щебінь). Викладіть стіни повстю – він захистить плівку від різних пошкоджень. Розстеліть її так, щоб вона виступала за краї ставка на півметра, притисніть камінням. Розгладьте та вирівняйте покриття та щільно зафіксуйте його краї. Для цього по периметру ставка викопайте канавку глибиною 15-20 см, згорніть у ній рулоном край плівки і засипте землею з камінням.
Наповнюємо і чистимо озеро
У ставок заливайте звичайну воду, а щоб прискорити його заселення корисними мікроорганізмами, додайте до заповненого водоймища літрів сто води з природного озера.
У будь-якому випадку з часом ваш ставок почне цвісти і зеленіти. Чистити його потрібно в міру забруднення. Для цього використовуйте сачки, нешкідливі для людей та мешканців домашнього озера в саду хімічні препарати, спеціальні фільтри та ультрафіолетові лампи.
Наша порада: Боротися з цвітінням води можна і за допомогою торфу: просто помістіть у водойму невеликий мішечок, наповнений ним. А щорічно міняйте воду — але не більше ніж 15 % від загального обсягу.
Вибираємо квіти та трави
У ставок можна посадити латаття, ряску, лотос, очерет, рогоз. Для цього використовуйте спеціальні сітчасті контейнери із землею. Через них безперешкодно проходить повітря, мінеральні речовини не вимиваються, а коріння добре розростається. Контейнери з рослинами укладайте на дно або на щаблі водойми серед каменів.
Що стосується живності, то найкращим вибором стануть карасіки чи окуньки, оскільки вони не вимогливі у догляді і самі знайдуть собі їжу.
А на тому березі…
Біля декоративного озерця можна облаштувати маленький пляж. Обкладіть його пласким камінням, дрібною галькою або засипте річковим піском. На березі посадіть будь-які чагарники та рослини: осоку, траву та лугові квіти. Водойму в саду можна прикрасити декоративним містком, а навколо водоймища встановити скульптури, які продаються у спеціальних відділах будівельних магазинів.
Течуть струмки
Відмінним рішенням стане створення штучного струмка, фонтану або навіть невеликого водоспаду у водоймі. Для цього достатньо підвести шланг, встановити стилізований кран та насос. Для водоспаду можна придбати готову форму або викласти його з бруківок самостійно. Насосну конструкцію краще заховати під камінням, щоб шланги не псували зовнішній вигляд декоративного озера.
Поширити: