Особливості вирощування плетистих троянд

    Поширити:

    Особливе захоплення у садівників завжди викликала плетиста троянда з її довгими гілками, посипаними розкішними квітками. Це справжня знахідка для ландшафтного дизайнера, яка дозволяє створювати квітучі арки, колони, альтанки, огорожі. Незважаючи на величезні батоги, що досягають 5-6 м завдовжки, всі різновиди плетистих троянд є кущами. Можна було б подумати, що в цьому випадку, посадка та догляд за ними аналогічний до інших видів троянд, проте все не так просто. Довгі батоги накладають особливі зобов’язання на власника такої розкоші. Тому, щоб домогтися від плетистої троянди справжньої естетики, потрібно знати, як правильно доглядати її.

    Час посадки: весна чи осінь?


    Всі види “королеви квітів” вважаються досить примхливими, не є винятком і плетисті троянди догляд за якими необхідно продумувати до дрібниць. А починати потрібно з правильного вибору часу посадки. Найкраще приурочити цю подію на травневі теплі дні. У цьому випадку ви будете впевнені, що до зими рослини встигнуть зміцнітися і не загинуть під час холодів. Кущі плетистих троянд зі сплячими бруньками можна висаджувати до того, як на деревах почнуть розпускатися бруньки, як тільки ґрунт прогріється до 10-12 °. Якщо ви купили саджанець у теплиці (тобто з листям), то висаджувати його необхідно тільки після розпускання бруньок на деревах.

    Також можна садити кущі в серпні-вересні, але тоді завжди існує ризик загибелі рослини, якщо вона не встигне як слід прижитися до заморозків.

    Місце для посадки

    Ділянка для посадки плетистої троянди повинна бути добре освітлена у першій половині дня. Це важливо, тому що саме ранкове тепле сонце висушить росу на листі та не дасть шансів грибковим хворобам. Повністю відкритий майданчик не настільки кращий, тому що полуденні сонячні промені можуть викликати «згоряння» ніжних пелюсток і навіть висихання всієї рослини. Обов’язково зверніть увагу на те, щоб вибране місце було захищене від холодних північних і північно-східних вітрів, а також не знаходилося на розі будівлі, де постійно гуляють протяги – ніжна троянда троянда цього не любить, її розвиток буде неминуче пригнічений.

    Ґрунт для плетистої троянди: що потрібно врахувати?

    Плетиста троянда розвивається нормально лише на водопроникних ґрунтах. Це означає, що дощова (або поливальна) вода повинна вільно проходити вглиб землі і не затримуватись у зоні коріння. Інакше неминучі загнивання кореневої системи та загибель рослини від нестачі харчування.

    Тому, якщо ґрунтові води на вашій ділянці знаходяться надто близько до поверхні землі, слід садити троянди лише на височинах. Однак, якщо це неможливо, можна зробити і по-іншому: викопати яму на глибину, яка не доходить до рівня ґрунтових вод, а потім забетонувати дно або покласти туди великий плоский камінь. Такий запобіжний захід не дозволить ґрунтовим водам «добиратися» до зони коренів і пошкодити їх, крім того стрижневе коріння не заглиблюватиметься і їх основна маса в міру зростання розташується не вертикально, а горизонтально. Після цього на камінь або бетон насипають достатній шар родючого ґрунту, куди згодом і висаджують рослину.

    Найкраще плетисті троянди ростуть на родючих суглинках – вони досить водо-і повітропроникні, щоб забезпечити гарне харчування кореневої системи. Тяжка глина і легкий піщаний ґрунт не підійдуть для вирощування троянд. У той же час, якщо на вашій ділянці саме такий ґрунт, зневірятися не варто. Можна покращити положення, додавши в глинисті ґрунти пісок, а піщані розбавити глиною.

    Це відрегулює проникність ґрунту для повітря та води, проте не додасть ґрунту родючості. Щоб покращити ще й цей показник, слід внести у ґрунт перегній чи гумус. Разом з органікою гарною добавкою стають довгограючі фосфорні добрива та спеціальні культури ґрунтових бактерій, наприклад, у препараті «Байкал ЕМ-1». Бактерії переробляють непридатні для харчування рослин речовини на доступні для них сполуки.

    Відстань між плетистими трояндами

    При посадці необхідно забезпечити між трояндами відстань рівну 0,5 – 1 м у ряду та 1-2 м між рядами. У тому випадку, якщо посадка проводиться біля альтанки або стіни будинку, то відстань між рослиною та вимощенням повинна становити не менше 0,35 – 0,5 м.

    Можна розділити сад на кілька зон за допомогою трельяжів, обсаджених трояндами з обох боків. Рослини висаджуються у шаховому порядку, щоб не затінювати один одного. При цьому відстань між ними зберігається в 0,5 – 1 м, як за звичайної схеми посадки. Така ширма буде декоративною все літо, навіть коли плетиста троянда відцвіте.

    Підготовка саджанця до посадки

    Перед тим, як приступити до посадки, кущ троянди необхідно ретельно оглянути і видалити всі поламані, роздроблені частини кореневої системи, що підгнили. Зрізи для дезінфекції припудрюють товченим вугіллям, щоб не допустити загнивання отриманих ранок. Далі коріння бажано занурити в суміш-бовтанку, що складається з глини з домішкою свіжого коров’яку (10%) та фосфоробактерину. 3 таблетки фосфоробактерина попередньо розчиняють у 0,5 л води, а потім вливають цей склад у 9,5 л бовтанки. Коров’як можна замінити гетероауксином, додавши 1 таблетку в 10 л бовтанки.

    При весняній посадці саджанці будь-якого сорту плетистої троянди піддаються обрізанню. При цьому на сильних пагонах залишають по дві розвинені бруньки, а на слабких – по одній. Якщо посадка відбувається восени, то обрізка все одно проводиться навесні, після зняття з кущів зимового укриття.

    Посадка та догляд за молодим саджанцем

    Для початку риють ямку, розміри якої повинні забезпечувати вільне розміщення коренів, причому кореневу шийку обов’язково заглиблюють не менше, ніж на 10 см. Подібна міра захистить її від зимових холодів, тому що на такій глибині при звичайному укритті (наприклад, під ялиновим лапником), температура не опускається нижче за -2 градуси. Також заглиблення кореневої шийки у кореневласних плетистих троянд сприятиме утворенню великої кількості додаткових коренів.

    У ямку насипають горбок родючої землі, навколо якого рівномірно розправляють коріння і засипають їх, по можливості не залишаючи порожнеч. Після заповнення ямки землею її трамбують ногами. Кореневласні плетисті троянди для кращого приживання поливають сумішшю фосфоробактерину і гетероауксину. Протягом вегетаційного періоду троянда, що плететься, потребує регулярних поливів, підживлення, видалення бур’янів, засохлих квіток і слабких гілок.

    Вже після зняття зимового укриття з настанням весняного тепла проводять обрізку, видаляють торішні рослинні залишки, обприскують троянди отрутохімікатами, розпушують ґрунт навколо рослини, вносять необхідні добрива.

    Правильне обрізування плетистої троянди

    Плетисті троянди потребують правильної обрізки, мета якої – формування, отримання довгого та рясного цвітіння, оздоровлення крони. Обрізка також допомагає отримати суцільне покриття рослини новими пагонами.

    Обрізка проводиться після того, як рослина повністю відцвіте, тобто наприкінці літа. Насамперед вирізують хворі та пошкоджені гілки. Сильні однорічні пагони не видаляються. Старі пагони видаляються в тому випадку, якщо на гілці з’явилися нові пагони заміщення. Тобто обрізку роблять таким чином, щоб замість старих пагонів прийшли нові однорічні. Дворічні пагони не обрізають – саме на них концентруватиметься основна маса квітів наступного літа.

    Підв’язка плетистих троянд

    При формуванні плетистої троянди не слід прагнути, щоб усі головні гілки росли вгору. Може статися так, що всі квіти та листя «перебазуються» у верхню частину рослини, а це не додасть йому естетичності. Тому, щоб уникнути подібної неприємності, потрібно основні гілки намагатися спрямовувати горизонтально. Тоді на них незабаром з’являться вертикальні бічні пагони, що ростуть нагору. Подібний принцип формування троянди, що плететься, чудово замаскує трельяж або стіну, а також забезпечить розкішне і тривале цвітіння.

    Догляд за плетистою трояндою взимку

    Взимку будь-які троянди, у тому числі і плетисті, вимагають укриття. При цьому важливо знати, що між укриттям (плівка, толь, ялиновий лапник) та рослиною має залишатися повітряний простір. Якщо є можливість, пагони троянд знімають з опори, видаляють гнилі, хворі пагони, а також все листя. Після цього гілки обмотують шпагатом і кріплять дерев’яними або металевими шпильками до землі. Зверху батоги вкривають толем, плівкою, листям або ялиновим лапником. Приблизно також можна вкрити троянду плетисту прямо на опорі, наприклад, якщо вона увиває арку. При цьому спочатку опора обв’язується мішковиною, толем або плівкою, а потім укривається лапником.

    Поширити: