Як правильно обрізати орхідею після цвітіння

    Поширити:

    Різновидів орхідей багато, і майже кожна має якісь особливості у догляді. Відповідно і підхід до процедури обрізки теж різний. Але вона у тій чи іншій формі потрібна майже всім видам. Тому важливо знати, як обрізати орхідею. Якщо все зробити грамотно, рослина нормально розвиватиметься і цвістиме.

    Правильний догляд за орхідеєю в домашніх умовах

    Важливо правильно визначити час, коли треба коротити квітконос. Ще на етапі цвітіння ближче до кінця він може набути воскового відтінку. Це одна з ознак того, що вона завершується.

    Час цвітіння орхідеї залежить від виду, але зазвичай він триває від 2 місяців до півроку. Існують різновиди, які цвітуть кілька разів на рік. Саме до них можна віднести фаленопсис. Коли є сумніви в точних термінах обрізки, то найбезпечніше обрати період жовтень-листопад.

    Багато хто може зацвісти і повторно при цьому бутони часто з’являються на нирці старого квітконоса. Тому коли рослина відцвіла, найрозумніше дати їй трохи часу постояти. Якщо стрілка повністю висохне, можна сміливо її обрізати. Отже, коли цвітіння закінчено, можливо кілька варіантів розвитку подій:

    • Квітконос повністю засох, побурів, тоді його радять обрізати;
    • Коли стрілка засохла, не повністю краще почекати з обрізанням. Вона може забезпечити рослину різними поживними речовинами. Якщо видалити її дуже рано, то квітці знадобиться більше часу для відновлення і зацвіте така орхідея щонайменше через півроку;
    • На стрілці квітконоса залишилися бруньки. Якщо його кінчик ще зелений, то з обрізанням краще почекати. Можливе наступне цвітіння орхідеї.

    Ще один варіант – це коли стрілка квітконоса в’яне потроху, але сплячі нирки у рослини набрякли. Як обрізати орхідею у цьому випадку? Можна вкоротити квітконос трохи вище за нирку або до зеленої частини. Але гарантії, що на ньому розпустяться бутони, звичайно, немає.

    Найчастіше повторне цвітіння спостерігається у орхідеї фаленопсис. Тим не менш і в інших видів, поки не засох квітконос, є ймовірність, що рослина зацвіте повторно. Але багато досвідчених квітникарів вважають, що це послаблює орхідею, адже їй потрібен час для відпочинку.

    Однак важливо враховувати особливості конкретного виду рослини. Є сорти, які можна обрізати тільки коли їх стебла набудуть бурого кольору. А інші види орхідей, які цвітуть кілька разів на рік, треба обрізати одразу після в’янення квітів.

    Купуючи орхідею, краще уточнити у продавця її вигляд. Можливо, він навіть порадить коли і як правильно обрізати орхідею саме цього різновиду. Не зайвим буде і переглянути відео про те, як правильно провести обрізання.

    Процедура обрізки

    Важливо видаляти тільки зів’ялі частини, щоб усі сили орхідеї були спрямовані на нові пагони. Також її в жодному разі не можна турбувати або підрізати доки вона не відцвіла до кінця, це може занапастити рослину.

    Формуючи квітконос, головне не пошкодити рослину. Є два способи обрізання:

    • Вкорочують квітконос частково над сплячою ниркою, вище за неї приблизно на 1,5 см;
    • Обрізають біля основи, залишаючи пеньок заввишки приблизно 2,5-3 см.

    Але є один нюанс: обрізаючи квітконос над сплячою ниркою, можна сповільнити зростання нових стебел. Тому що орхідея витрачатиме енергію на розвиток нирок, що сформувалися.

    Що потрібно для обрізання орхідеї в домашніх умовах? Краще наперед придбати садовий секатор. Він найменше травмує рослину, не зачіпає листя, не залишає задирок. А в них можуть потрапити мікроби, які призведуть до хвороб рослини. Використовувати звичайні ножиці чи ніж небажано, легко пошкодити орхідею.

    Безпосередньо перед процедурою секатор треба продезінфікувати. Для цього цілком підходить розчин хлорки. Ще його можна протерти спиртом або опустити леза в окріп і потримати деякий час. Роблять це, щоб не занести в рослину інфекцію. Завжди можна подивитися на відео, як обрізати орхідею.

    Після процедури місце зрізу обробляють товченим вугіллям активованим, йодом, зеленкою або корицею. У деяких орхідей стебло буває порожнім усередині. При поливі до нього потраплятиме вода, і він може загнити. А потім хвороба пошириться і на всю квітку. Так що зріз на такому стеблі краще закрити бджолиним воском.

    Як доглядати після обрізки

    Так як укорочування квітконоса – це стрес для рослини, то деякий час його краще не турбувати. А потім орхідеї потрібен майже такий самий догляд, як до цвітіння. Поливати її треба помірно, щоб субстрат встигав просохнути, обприскувати з пульверизатора листя та ґрунт. А ось добрива краще скоротити.

    В цей час у багатьох орхідей настає час спокою. Воно необхідне для відновлення, поповнення запасів енергії перед новим періодом вегетації. Час відпочинку рослини залежить від виду, але зазвичай триває він близько 2 місяців іноді трохи більше чи менше. У цей період важливо:

    • Дотримуватись правильного температурного режиму. Оптимальна денна t трохи більше 24° C, нічна t близько 16° C;
    • Зменшити полив рослини;
    • Не удобрювати орхідею;
    • Бажано тримати її далі від будь-яких опалювальних приладів;
    • Рослини треба забезпечити розсіяне висвітлення.

    Якщо процедуру проводили влітку, орхідею треба обов’язково притіняти від прямого сонця. Можна загородити її шторами або використати матову плівку. Головне, щоб вона не отримала опіків листя. Але не варто повністю позбавляти її сонячного світла. Адже це рослина тропічна.

    Коли вона знову після обрізки зацвіте, залежить насамперед від її різновиду. Це може бути через кілька місяців, а в інших випадках чекати на цвітіння доводиться рік.

    Пересадка

    Часто після обрізки може знадобитися пересадка орхідеї у свіжий субстрат. Нову ємність для неї краще підібрати більшого розміру. Коли рослину витягли з горщика, коріння треба добре сполоснути теплою водою. Потім оглянути їх і всі сухі ламкі частини коричневого кольору вкоротити до здорової тканини. А зрізи обробити антисептичним засобом. Цей захід оздоровить кореневу систему.

    Субстрат можна використовувати готовий спеціально для орхідей, придбавши його у магазині. Зробити його можна і самостійно. Для цього підійде суміш кори, моху, торфу та великого піску. На дно горщика як дренажний шар поміщають керамзит або пінопласт. Кору в горщик укладають шарами знизу велику, потім середню, а дрібну зверху. Важливо не присипати листя або точки росту, щоб не спровокувати їх гниття.

    Правильний вибір ґрунту – це дуже відповідальний момент. Тому якщо досвіду у розведенні орхідей мало, найкраще скористатися спеціальним готовим субстратом із магазину. Тому що коли орхідеї чимось не підходить ґрунт, вона може просто зачахнути.

    Поливати після пересадки треба за кілька днів. Цей час потрібний рослині, щоб адаптуватися в новому грунті. А для підтримки потрібного рівня вологості можна обприскувати листя або придбати зволожувач повітря.

    Після цвітіння на орхідеї часто утворюються нові паростки (дітки). Відбувається це, як правило, влітку, тобто за досить високої температури повітря. У такому разі треба почекати, коли вони пустять коріння, після чого акуратно обрізати їх із частиною квітконоса. Потім дітей пересаджують в окремі горщики.

    Не варто нехтувати пересадкою рослини. За відсутності належного догляду в орхідеї може загнити вся коренева система. Відновлюватись така рослина може протягом кількох років.

    Як обрізати фаленопсис? Це один із найпоширеніших видів, який вирощують у домашніх умовах. Він вважається і найменш вибагливим. Але що робити, якщо орхідея відцвіла, а квітконос ще живий? Фаленопсис може цвісти кілька разів поспіль і квітконос не засихає, тобто орхідея може продовжувати цвітіння знову і знову.

    Чи варто це допускати? Часто це послаблює рослину, її гілки стають тонкими, витягуються. У такому разі треба підгадати момент, коли воно відцвіло в черговий раз і вкоротити його на 2/3, залишивши близько 6 мм над розвиненою ниркою, щоб вона не засохла. Цей прийом допоможе сформувати у рослини нові пагони.

    Краще не шкодувати сил та часу на догляд за орхідеєю. Обрізка, як і інші процедури, необхідна для її повноцінного розвитку, а доглянута рослина обов’язково віддячить чудовим цвітінням.

    Джерело

    Поширити: