Як не можна вкривати квіти на зиму: 7 найнебезпечніших помилок

  Поширити:

  Для того щоб ваш сад продовжив радувати вас рясним цвітінням і в наступному сезоні, потрібно добре підготувати рослини до зими. Розглянемо найчастіші помилки, які роблять садівники, облаштовуючи «зимові квартири» для мешканців свого квітника.

  Помилки при приховуванні квітів можуть призвести не тільки до мізерного цвітіння, підмерзання кореневої системи, сонячних опіків, випрівання, зараження грибковими інфекціями, але і загибелі рослин. Саме тому дуже важливо дотримуватися всіх тонкощів процесу їхнього зимового захисту. Отже, яких серйозних помилок можна допустити під час проведення заходів з укриття квітів?

  Використали заражений покривний матеріал

  Ялиновий або сосновий лапник вважається одним із найкращих матеріалів для укриття. Він не тільки затримує сніг і захищає ґрунт від промерзання, а й не злежується, а отже, може забезпечити достатній повітрообмін. Однак при цьому не варто забувати і про те, що хвойні дерева та чагарники часто є переносниками хвороб (іржа, різні види гнилей) та розсадником шкідників (короїди, пильщики та ін.). Тому використовувати можна лише матеріал, який не має ознак ураження.

  Добре зарекомендував себе як покривний матеріал для зимівлі рослин та листовий опад. Однак перш ніж використовувати зібране листя для укриття, переконайтеся в тому, що вони, по-перше, обпали зі здорових дерев, а по-друге, встигли ретельно просушитися. В іншому випадку ви ризикуєте заразити рослину, що вкривається, якою-небудь грибковою хворобою.

  Для заготівлі лапника у лісі може знадобитися дозвіл уповноважених органів.

  Використали стару мішковину

  Прагнення заощадити на матеріалі може зіграти з вами злий жарт, якщо для укриття рослин ви використовуватимете не нове полотно, а мішки, в яких раніше зберігалися або перевозилися коренеплоди.

  Парша, склеротініоз, альтернаріоз, фомоз – ось неповний перелік хвороб, які вражають овочі у процесі зберігання. І оскільки дезінфекцію використаної мішковини ніхто і ніколи не проводить, то вкривати нею рослини однозначно не варто.

  Крім того, потрібно пам’ятати про те, що цей матеріал дуже сильно вбирає вологу і під впливом низьких температур швидко покривається кригою і застигає. При різкому потеплінні мішковина може почати загнивати, тим самим сприяючи розвитку грибкових захворювань. Тому для укриття трав’янистих рослин її використовують лише у поєднанні з будь-яким іншим матеріалом.

  Укрили зарано

  У регіонах із нестабільним кліматом часто трапляються різкі перепади температури. Коли прогноз погоди обіцяє стрімке похолодання, за яким незабаром буде таке ж стрімке потепління, поспішати з укриттям однозначно не варто.

  Раннє укриття може призвести до випрівання нирок, що пошкодить рослині не менше, ніж їх вимерзання. Єдиним виходом із ситуації стане використання екстрених заходів, які дозволять захистити рослини від холодів лише на кілька днів. Зробити це можна за допомогою тимчасових споруд, наприклад установки дуг, укритих кількома шарами агроволокна. Посилити ефект допоможуть розставлені всередині конструкції пляшки з гарячою водою.

  Якщо прогноз погоди обіцяє недовгі (1-2 дні) нічні заморозки, ви можете скуштувати варіант із задимленням саду. Щоб теплий дим огорнув рослини і не дав температурі опуститися нижче за нульову відмітку, розпаліть з навітряного боку кілька багать, бляшанок, жаровень або мангалів і покладіть на вугіллі траву або будь-який інший сирий рослинний матеріал.

  Головний недолік цього методу полягає в тому, що підтримувати горіння в джерелах тепла доведеться всю ніч.

  Запланувавши на найближчий день задимлення ділянки, не забудьте узгодити це питання з сусідами!

  Не провели підготовчу обрізку

  Складаючи список дачних робіт на вересень та жовтень, не забудьте приділити увагу попередньому обрізанню. Своєчасне видалення зайвих гілок дозволить рослині підготуватися до зими та накопичити достатньо сил для зростання та цвітіння наступного сезону.

  Зверніть увагу, що навіть для тих рослин, які цвітуть на пагонах минулого року і осінньої обрізки не особливо потребують, санітарні заходи щодо видалення хворих і пошкоджених пагонів проводять в обов’язковому порядку.

  Особливо багато уваги в процесі обрізки слід приділяти квітам та чагарникам, які потребують додаткового захисту від морозів. Цей захід не тільки допоможе рослинам уникнути непотрібної витрати сил на підтримку «зайвих» гілок, але й полегшить саму процедуру укриття, оскільки, вкоротивши гілки, ви зробите габітус рослини компактнішим. Детально про правила обрізки конкретних рослин ви можете дізнатися з наступної статті.

  Укрили плівкою

  Поліетилен є відмінним матеріалом для облаштування парників та теплиць, проте зовсім не підходить для укриття рослин на зиму. По-перше, він не допоможе вберегти посадки від сильних морозів, а по-друге, на його поверхні утворюється конденсат. І оскільки надлишок вологи сприяє розвитку та поширенню інфекцій, не кажучи вже про те, що він же призводить і до випрівання нирок, використовувати поліетиленову плівку для постійних зимових укриттів все ж таки не варто.

  Однак поліетилен допоможе вберегти рослини від короткочасних дощів за умови, що квітка або чагарник періодично відкриватимуть для провітрювання. Деякі використовують цей матеріал для додаткового захисту основного укриття, наприклад, тирси або листя, що швидко напитуються вологою.

  Не встановили каркас для полотняних матеріалів

  Застосовуючи для укриття мішковину, плівку, спанбонд або будь-який інший полотняний матеріал, бажано забезпечити рослинам такі умови, за яких тканина не стикалася б з гілками. Якщо цього не зробити, то, по-перше, з’явиться ризик пошкодження гілок, а, по-друге, між поверхнею ґрунту та полотном не утворюється теплий повітряний прошарок.

  Полотенними матеріалами обтягують парникові дуги або будь-які інші покупні або саморобні каркасні споруди ще й для того, щоб опади, що випали, не пошкодили рослини в тих регіонах, де взимку часто бувають рясні снігопади.

  Використовували верховий торф

  Підгортання покликане захистити від обмороження та різких перепадів температури нижню частину рослини, а сухий торф є одним із найпопулярніших варіантів субстрату для осіннього мульчування кореневих шийок та приствольних кіл. Особливо благотворно цей природний матеріал впливає на важкі та схильні до утворення кірки ґрунту. Він покращує структуру ґрунту, добре утримує вологу та допомагає землі швидко прогрітися.

  Однак мало хто замислюється над тим, що для підгортання рослин підходить далеко не кожен вид торфу. Так, наприклад, будь-який свіжий торф є токсичним, і тому перед початком використання його доведеться провітрити. Для цього торф тримають у купах, що періодично перелопачують. Низинного різновиду цього субстрату знадобиться всього кілька днів, а ось у верхового на це піде 2-3 місяці.

  До того ж не всі знають, що різні види торфу мають різну кислотність. У низинного рівень рН нейтральний чи слабокислий (5,5-6,5), а верхового реакція кисла чи сильнокисла (до 4-5).

  Це означає, що, використовуючи верховий торф для підгортань рослин, які віддають перевагу лужному грунту, ви можете їм нашкодити. Саме тому, перш ніж приступати до процесу підгортання рослин перед зимівлею, для початку варто дізнатися рівень кислотності ґрунту на своїй ділянці і, вже виходячи з цього, приймати рішення про вибір субстрату, що мульчує.

  Торф стане гарним варіантом для використання на залужених ґрунтах. При низькій мірі залужування підійде низинний або перехідний його різновид, при більш високих рівнях рН знадобиться вже верховий торф.

  Джерело

  Поширити: