Що робити з півоніями після цвітіння – обрізка та догляд

  Півонії – рослини досить невибагливі. Вони ростуть майже на будь-яких ґрунтах, легко переносять пересадку, красиво цвітуть. Однак, щоб цвітіння було рясним, рослинам потрібно трохи допомогти. Причому догляд за півонії потрібно починати одразу після цвітіння. Багато хто вважає королевою квітів троянду. Але, наприклад, китайці називають царем квітів півонію. Півонія і в красі не поступається троянді, і більш ароматна, і менш вимоглива до догляду. Хоча його залишати без турботи не можна.

  Півонія відцвіла: що робити з нею далі?

  Пишне цвітіння цієї красуні триває недовго – лише кілька тижнів. А що робити із рослиною після цвітіння? Цей період дуже важливий для півонії. Від того, що і як ви робитимете в ці кілька місяців після цвітіння, залежить якість цвітіння вашої рослини наступного року. Адже саме в цей час кущ відновлює сили та готується до зимівлі. Мало того, якраз у цей період у ньому в основі стебел закладаються бруньки поновлення, з яких навесні з’являться нові пагони. Роботи після цвітіння півонії можна поділити на кілька етапів. Почнемо по порядку.

  Етап 1 – прибирання

  Після цвітіння вся земля навколо півонії вкрита їх численними пелюстками. Ці залишки краси необхідно одразу прибрати, тому що вони можуть стати розсадниками грибкових захворювань. Потрібно видалити з рослини всі сухі суцвіття.

  Етап 2 – полив

  Півонії для закладання квіткових бруньок потрібна волога земля. Однак багато садівників після цвітіння рослин відразу припиняють їх полив. Не варто так робити, оскільки квітка в цьому випадку зазнає стресу, що призведе до утворення ослаблених бруньок. Через це наступного року півонія не зможе порадувати вас пишним цвітінням. Полив особливо важливий, якщо стоїть сухе літо. Кількість води потрібно скорочувати поступово. Якщо під квітучий кущ ви виливали, наприклад, 25 л, після цвітіння починайте зменшувати цей обсяг. Спочатку зменште дозу до 15 л, потім до 10 л і т.д. до повного припинення.

  Етап 3 – розпушування ґрунту

  Цим простим прийомом догляду за рослинами не варто нехтувати. Сильний дощ чи полив призводять до утворення кірки на поверхні ґрунту, а це перешкоджає доступу повітря вглиб. У цьому випадку допоможе розпушування. Цим же ви позбавите півонію і від небажаних сусідів – бур’янів. Щоб полегшити собі життя, ґрунт навколо півонії можна замульчувати. Як мульча підійдуть і скошена трава, і тирса, і перегній.

  Етап 4 – підживлення

  Незважаючи на свою відносну невибагливість, підживлення півонія любить. Вони потрібні рослині і навесні, під час активного росту, і під час цвітіння. Але, мабуть, у період, який слідує після цвітіння, вони йому необхідні найбільше. Чим же підгодувати півонії після цвітіння? Перше підживлення після цвітіння рекомендуємо провести органічними добривами, наприклад, коров’яком. Навколо куща зробіть кругову борозну. Вилийте в нього розчин коров’яку (1:10). Добриво сприятиме активному зростанню кореневої системи, утворенню стебел та нирок відновлення.

  Ще одне кореневе підживлення варто провести в серпні. На цей раз рекомендуємо використовувати не органічні, а комплексні мінеральні добрива. Так як азот восени півонії не потрібен, використовуйте фосфорно-калійне підживлення (30-40 г на одну рослину) і внесіть її так само, як і коров’як – в канавку навколо куща. Після внесення сухого добрива канавку необхідно зволожити та засипати землею. Крім кореневих, після цвітіння не буде зайвим і проведення одного позакореневого підживлення з мікроелементами. Для цього необхідно в суху погоду обприскати кущ розчином мікроелементів. Можна скористатися, наприклад, рідким мінеральним добривом Агрікола (1 л води розчиніть 5 мл препарату).

  Етап 5 – обрізання

  Недосвідчені квітникарі поспішають обрізати півонію відразу після того, як обсипалися її бутони. Не треба цього робити! Всьому свій час. У листі відбувається процес фотосинтезу, завдяки якому рослина отримує необхідні їй поживні речовини. Отже, саме стебла з розташованим на них листям є у півоній, як і в інших квітів, джерелом харчування. Якщо ви видалите їх, ви позбавите кущ цих речовин. Рослина від цього, звичайно, не загине, але пишного цвітіння від неї не варто чекати.

  Якщо ви хочете зрізати букет півонії під час цвітіння куща, беріть не більше 1/3 пагонів. Інакше разом із квітами ви заберете у рослини та листя – а з ними і необхідні для фотосинтезу компоненти. Обрізати відразу після цвітіння у півонії варто лише голі суцвіття. Їх видаляють до першого здорового листа. Якщо осінь буде теплою, у зрізаної занадто рано півонії почнуть відростати пагони. Перші ж морози завдадуть непоправної шкоди вашому кущику.

  Коли ж можна обрізати півонії після цвітіння? Точний час не можна назвати, оскільки все залежить від кліматичних умов. Орієнтуватись рекомендуємо на температуру навколишнього повітря. Після перших заморозків, коли стебла півонії «поляжуть», їх потрібно обрізати. У трав’янистих півонії прибирають усю надземну частину. Видаляють стебла якомога ближче до землі, залишаючи не більше 2-3 см. Деякі садівники обрізаним листям вкривають рослини на зиму. Ми радимо цього не робити, оскільки стебла можуть стати сприятливим місцем для розмноження шкідників. Зрізані рослини краще зібрати та віднести до компостної ями або спалити.

  Догляд за деревоподібними сортами півонії дещо відрізняється від догляду за трав’янистими видами. Чи потрібно обрізати деревоподібні півонії після цвітіння? У чагарникових видів півонії сильні деревоподібні стебла (звідси й походить назва виду). Обрізати їх у жодному разі не можна, тому що цвітіння у цих рослин переважно відбувається саме на торішніх пагонах.

  Таким кущам необхідне лише санітарне обрізування, яке краще проводити навесні. У куща півонії потрібно видалити сухі, зламані або слабкі гілки. При необхідності раз на кілька років можна провести формувальну обрізку.

  Що ще потрібно робити з півоніями восени?

  Крім перелічених вище видів робіт, необхідних восени півонії, можна назвати ще пересадку. Якщо у вас великий кущ (не молодше 4-5 років) або якщо він росте у незручному місці, його краще пересадити. Найкращий час для цього – осінь. Ну і не можна, звичайно, забувати про захист своїх вихованців перед зимою. Ми радимо землю навколо кущів замульчувати, наприклад, шаром торфу або перегною. Товщина шару коливається від погодних умов у вашому регіоні – від 8-10 см у районах із помірним кліматом до 20-25 см у місцях із суворішою зимою. Якщо ви приділите своєму вихованцю хоча б мінімум уваги, ваш невибагливий красень півонія віддячить вам наступного року шикарним цвітінням.