На листі огірків з’явилася жовта облямівка: причини, лікування

    Поширити:

    По листі огірків легко визначити загальний стан рослини. Часто вони починають жовтіти до закінчення сезону вегетації. Після пожовтіння зупиняється ріст кущів, знижується врожайність. Існує кілька причин появи жовтої облямівки на листі огірків, які можна поєднати в три групи: недотримання агротехніки, нестача поживних речовин та наявність захворювань.

    Причини пожовтіння листя по краях

    Для швидкого росту та активного плодоношення огіркам необхідний гарний догляд та відповідні умови вирощування. Для отримання хорошого врожаю рослині необхідні регулярні поливи та підживлення, захист від шкідників та захворювань. Будь-які несприятливі зміни відбиваються на стані рослини. Найчастіше листя огірків жовтіють по краях, зменшується кількість плодів та термін плодоношення.

    Перепади температури

    Часто причиною появи плям і жовтого окантування на листових пластинах огірків стає нестабільна температура. Огірки відносяться до теплолюбних рослин. Тому різкі перепади температури негативно позначаються на стані куща. Крім появи жовтих обідків у листя огірка, рослина може зовсім припинити ріст. Легше контролювати температурний режим у теплиці. У приміщенні не повинно бути дуже спекотно. Висока температура у поєднанні з вологістю стимулює розмноження бактерій та сприяє появі гнилів. На незахищених грядках рослини часто страждають від холоду. Для захисту у разі кущі накривають плівкою.

    Неправильно обрана ділянка

    Батьківщиною огірка є Індія. Там рослина росте у вологому та спекотному кліматі, постійно освітлену сонцем, на родючому ґрунті. Для активного росту та плодоношення рослині потрібно створювати подібні умови.

    Для огірків не підійде важкий ґрунт із великим вмістом глини та високою кислотністю. У такому ґрунті довго застоюється волога, а коренева система формується неправильно. Також не підходять піщані ґрунти, оскільки вода з них йде дуже швидко. Найкращим варіантом стане супіщаний або суглинистий ґрунт із помірним дренуванням та багатим вмістом органіки.


    Кущі огірка формують поверхневу кореневу систему. Тому для повноцінного постачання поживних речовин огіркам необхідно від 30 до 40 см родючого ґрунту. Рослина світлолюбна, але надлишок сонця призводить до того, що у огірків жовтіють краї листя. Тому не бажано влаштовувати огіркові грядки під палючими променями. Повна тінь також не дає змоги отримати багатий урожай. Під великим листям накопичується волога і починається гниття. Для цього овоча підійдуть напівзатінені ділянки поруч із високим чагарником або деревами.

    Дефіцит корисних речовин

    Іноді листя у огірків жовтіє і сохне через брак поживних елементів. За характером змін можна зрозуміти, якої саме речовини потребує рослина:

    • Дефіцит калію проявляється у появі з обох боків листочків жовто-салатової облямівки. Решта листової пластини стає яскраво-зеленою. Плоди набувають гіркуватого присмаку, на довгих плетях утворюється мало зав’язей. Для поповнення дефіциту калію використовують настій золи або калімагнезію концентрації 1%.
    • Іноді пожовклі краєчки свідчать про нестачу бору. Додатковими симптомами у разі стають опадання зав’язей і викривлення плодів. Щоб виправити ситуацію, під час цвітіння огірки необхідно підгодувати розчином із 1 г борної кислоти та 5 л води.
    • При дефіцит кальцію на краях листових пластин з’являється жовтий відтінок, який поступово змінюється темно-коричневим. Лист втрачає пружність і закручується вгору краями. Поліпшити ситуацію допоможе внесення в ґрунт крейди або доломітового борошна.
    • При вирощуванні на піщаному або супіщаному ґрунті огіркам часто не вистачає марганцю. Про нестачу цього елемента говорять бугри на прожилках і жовтизна, що поступово розповсюджується, від краю до центру листка.
    • Про нестачу азоту свідчить поступове поширення жовтизни від країв листя та його опадіння у поєднанні з відсутністю зав’язей та загальним ослабленням куща. Виправити ситуацію можна підживленням аміачною селітрою. Жовтина країв на верхньому ярусі листя свідчить про нестачу заліза. Рослини потрібно підгодовувати залізним купоросом.

    Важливо

    При внесенні добрив необхідно враховувати фазу вегетації та загальний стан рослини. Азот під час цвітіння та плодоношення шкідливий. До того ж, він накопичується в плодах. Тому внесення таких підживлень протипоказане під час плодоношення чи утворення зав’язей.

    Неправильний полив

    Про схему поливу огіркових кущів думки практикуючих овочівників розходяться. Одні впевнені, що поливати рослини потрібно часто, але невеликими дозами. Інші вважають за доцільне рясне та рідкісне зрошення. Краще у цьому питанні орієнтуватися на особливості ділянки та ґрунту, на якому вирощують овоч. У сонячному місці із супіщаним ґрунтом рослини необхідно поливати часто. Якщо грядка перебуває у тіні на більш щільному грунті, поливи потрібні рідше.

    Судити про необхідність зрошення можна за станом ґрунту в прикореневій зоні. При правильному розміщенні грядки в півтіні на добре дренованому легкому грунті досить триразового поливу на тиждень. Для молодих рослин достатньо 5 л на кущ, потім кількість води поступово збільшують до 10 л. Якщо огірки стоять мляві з пожовклим листям, значить, ґрунт перезволожений. Краї листових пластин, що закручуються, говорять про брак вологи.

    Хвороби, що провокують пожовтіння

    При зараженні фузаріозом краю листя починає жовтіти, потім зміни поширяться на всю листову пластину. Захворювання дуже небезпечне і невиліковне. Єдине, що можна робити для боротьби з ним – викопувати та спалювати хворі кущі, щоб убезпечити сусідні рослини. Фузаріоз викликає грибок, який блокує надходження поживних речовин до рослинних тканин. Як виглядає хвора рослина, можна подивитися на фото.

    Іншою небезпечною хворобою є борошниста роса. Вона провокує появу білого нальоту на листовій пластині, але ближче до країв розвивається пожовтіння. При подальшому розвитку хвороби жовтизна охоплює листок повністю і він відмирає. Зазвичай грибкова хвороба є наслідком перепаду температури чи поливу холодною водою. Лікування полягає в обробці рослин бордоською рідиною, розчином коров’яку або препаратом “Заслон”.

    Коренева гнилизна спочатку охоплює підземну частину куща. Потім переходить вище та викликає пожовтіння листя. Захворілі рослини викопують і спалюють, щоб врятувати ті, що залишилися. Ґрунт знезаражують від збудників хвороби, вносячи подрібнену крейду або деревну золу.

    Шкідники

    Якщо по краях листя з’явилася жовтизна, причиною може бути зараження павутинним кліщем або попелицею. На огірках, що вирощуються у теплиці, часто заводиться білокрилка. Для ефективної боротьби зі шкідниками багато овочівників використовують інсектициди універсальної дії. Щоб швидко позбутися комах, рослини можна обприскати одним із таких препаратів:

    • “Танрек”;
    • “Бі-58”;
    • “Іскра”;
    • “Актора”.

    Проти багатьох шкідників ефективно використання засобів “Актеллік” або “Клещевит”. У профілактичних цілях можна обприскати огіркові грядки настоєм тютюну або мідним купоросом.

    Усунення жовтизни по краях листя


    У огірків, що вирощуються в теплиці, проблема пожовтіння виникає найчастіше. Іноді листя огірків починає жовтіти з обох боків від відсутності запилення. Вирішити цю проблему можна залученням до теплиці бджіл. У разі неможливості це зробити застосовують ручне запилення або бризкають на кущі розчином борної кислоти невеликої концентрації.

    Важливо

    Полив тепличних огірків здійснюють у міру просихання ґрунту. Для зрошення використовують лише теплу воду. Одночасно з поливом можна удобрити рослини, додавши до рідини мінеральні комплекси.

    При вирощуванні огірків на незахищених грядках проблема появи світлої жовтої кромки на листі виникає з наступних причин:

    Дефіцит міді чи калію. У першому випадку нестачу компенсують обробкою рослини бордоською рідиною. У другому вносять комплексні добрива чи впливають рослини стимуляторами зростання.

    Неправильний полив. Зазвичай жовтизна утворюється через мізерне зрошення. Вирішити проблему можна рясніше і частіше поливаючи рослини, але не заливаючи їх.

    Перезволоження ґрунту в дощову погоду. Часто зайва вологість стає сприятливим середовищем у розвиток грибкової інфекції. Тоді для лікування використовують спеціальні препарати протигрибкової дії.

    Ураження шкідниками усувають за допомогою інсектицидів. Спочатку необхідно визначити, яка саме комаха напала на рослини. Потім слід обрати препарат проти нього.

    При вирощуванні овочів на підвіконні в домашніх умовах приділяють рослині особливу увагу. Її регулярно оглядають, щоби не пропустити зараження шкідниками або ознаки хвороби. Також причиною можуть бути помилки поливу. Якщо ґрунт занадто вологий, необхідно відмовитися від зрошень на кілька днів і поспостерігати за кущем. Докладніше про способи усунення жовтизни листя можна переглянути у відео.

    Засоби для обробки огірків проти жовтизни Якщо жовтизна вже розвинулася на огірках, застосовують засоби, що сприяють відновленню природного відтінку листя. Це можуть бути народні рецепти, хімічні чи біопрепарати. При їх використанні необхідно враховувати причину ураження та загальний стан рослини.

    Народні засоби

    Для усунення жовтизни листя часто застосовують розчин на молочній сироватці. Її розводять водою у відсотковому співвідношенні 1:5. Потім додають на кожні 6 літрів розчину 1 склянку цукрового піску. Така обробка, крім повернення нормального відтінку листя, сприяє кращому утворенню зав’язей.

    Для усунення шкідників допомагає обприскування відваром лушпиння цибулі. У цебро води додають 1 кг лусочок цибулі і доводять до кипіння. Потім відвар залишають охолонути на 12 годин і проціджують. Готовий засіб розводять водою у пропорції 1:4. Потім обприскують хворі рослини і поливають ґрунт.

    Для відлякування білокрилок допомагає висаджування між рядами огірків рослин, що сильно пахнуть. Це можуть бути чорнобривці, тютюн, м’ята.

    Для знищення попелиці підійде розчин із деревної золи та господарського мила. У 10 л теплої води розмішують 200 г золи та 100 г стружки господарського мила. При невеликій кількості комах можна зібрати їх вручну, протерши листя губкою, змоченою мильним розчином.

    На замітку: Якщо шкідників небагато, допомагає обприскування кущів слабким розчином марганцівки.

    Фітоспорін

    З появою жовтих плям на листі застосовують обприскування рослин розчином препарату “Фітоспорин-М”. Він діє проти багатьох хвороб рослин. Особливо добре він діє в період активного росту та цвітіння. Для приготування розчину розводять 5 л води і 15 г препарату. Рідина залишається настоятися протягом 40 хвилин. Кущі обробляють 4 рази з тижневою перервою. Краще проводити обприскування за ясної погоди, коли немає дощу.

    Оксихом

    Деякі овочівники для боротьби з жовтизною використовують засіб “Оксих”. Це ефективний засіб проти низки захворювань на різних стадіях розвитку. “Оксихом” можна застосовувати на відкритих грядках, парниках або теплицях. Робочий розчин для обприскування рослин готують із 10 л води та 30 г препарату. Рідина обприскує кущі двічі на місяць з інтервалом 15 діб.

    Топаз

    При появі світлої окантовки на краях листя добре діє препарат фунгіцидної дії “Топаз”. Він позбавляє рослини від борошнистої роси та інших грибних інфекцій. Засіб рекомендують застосовувати для лікування або запобігання розвитку захворювань.

    У продаж “Топаз” надходить у різній формі, але для домашнього застосування зручніше використовувати порошок. На відро води додають 20 г діючої речовини. Цієї кількості рідини вистачить для обробки 5 кв. м. огіркових посадок. Обробку проводять через кожних 15 діб протягом місяця. За необхідності лікування можна продовжити ще місяць.

    Квадріс

    Цей препарат підходить для лікування рослин при виявленні жовтизни на краю листя. Також фунгіцид підходить для захисту рослин від різноманітних захворювань. Він ефективний для обробки рослин від борошнистої роси або фітофторозу. Активні речовини проникають у рослинні тканини та попереджають подальше поширення патогенів.

    Для приготування робочого розчину 2,5 л води розводять 200 мл препарату. Потім доливають ще 4 л чистої рідини. Розчином рослини обробляють відразу після змішування. Він втрачає свою ефективність протягом 24 годин після приготування. Обприскування проводять у тиху погоду, щоб розчин не попадав на сусідні рослини.

    Підживлення

    Для повернення нормального відтінку листя необхідно проводити кореневі підживлення рослин азотом. Розчин роблять слабкою концентрацією, щоб запобігти хімічному опіку листя. У 5 л води розчиняють 20 г аміачної селітри та поливають рослини. Потім зрошують кущі теплою водою. Додатково розчин використовують для позакореневих підживлень, обприскуючи огірки по листку з пульверизатора.

    Профілактика пожовтіння листя огірків

    Для безпеки розсади після посіву насіння відстежують стан сходу. За будь-яких негативних змін потрібно з’ясовувати причину і проводять лікування. Додатково для здоров’я кущів регулярно виконують такі дії:

    • оглядають рослини, щоб виявити присутність шкідників;
    • регулярно пропалюють бур’яни, оскільки вони є місцем проживання комах;
    • своєчасно зрошують рослини і регулярно розпушують ґрунт для поліпшення аерації кореневої системи;
    • регулярно підгодовують огірки відповідно до норм та термінів;
    • періодично проводять профілактичну обробку рослин від шкідників та захворювань.


    Важливо

    Ділянку під посадку огірків вибирають ще восени з урахуванням правил сівозміни. Обов'язково проводять обробку ґрунту. При необхідності покращують дренаж та вносять добрива. 

    Жовтизна на листі огірків не утворюється, якщо їх вирощують з дотриманням усіх правил агротехніки та регулярно виконують профілактичну обробку. Для цього овоча важливий своєчасний полив, регулярне внесення підживлення. Також обов’язкова обробка ґрунту та посівів проти захворювань та зараження шкідниками.

    Джерело

    Поширити: