Чим підгодувати троянди навесні та влітку для пишного цвітіння

  Для того щоб троянди радували вас не рідкісними одинокими бутонами, а довгим цвітінням, їм необхідний правильний догляд, у тому числі своєчасне внесення добрив.

  Розарії ніколи не виходять із моди. Незважаючи на примхливість троянд і гострі шипи, які часто ранять захоплених троянд, багато хто мріє посадити на своїй ділянці прекрасний квітучий кущ. Але щоб мрії втілилися у реальність, троянди необхідно підгодовувати.

  Жителі німецького міста Хільдесхайм вважають, що найстаріший кущ троянд росте саме в них. За легендою, він був посаджений у 815 році. Ботаніки, у свою чергу, припускають, що цьому кущі більше 400 років.

  Основне значення для стимуляції рясного цвітіння має фосфор. Він впливає на розмір кольорів та кількість бутонів, а також сприяє формуванню нового коріння. Удобрювати рослини фосфором можна цілий сезон. Однак було б помилкою підгодовувати троянди лише фосфорними добривами. Адже калій також впливає на формування бутонів. Крім того, трояндам потрібен азот, що сприяє формуванню здорової зеленої маси.

  Його вносять навесні, оскільки осінні підживлення азотовмісними добривами знижують зимостійкість рослин. Якщо перегодувати троянду азотом, то цвітіння настане пізніше, а сама рослина стане більш уразливою для захворювань. Не зайвими будуть магній (який виходить на перший план при зав’язуванні бутонів та впливає на яскравість кольору пелюсток), залізо (для профілактики хлорозу), а також бор та марганець.

  Як вносити добрива

  Існують різні методики внесення добрив. Наприклад, можна відступити від стебла на 15 см і, намагаючись не пошкодити коріння, зробити неглибоку кільцеву борозну. Заповнити її добривом, змішаним із чорноземом, після чого присипати борозну землею. Досвідчені садівники стверджують, що при такому внесенні добрива частково розчинятиметься під час поливів або дощів, і рослина отримуватиме всі необхідні речовини поступово.

  Важливо пам’ятати, що добрива не можна вносити в незволожений ґрунт, це може призвести до опіку коріння.

  Позакореневі підживлення – відмінний варіант для троянд, т.к. рослина швидко отримує необхідні речовини, вбираючи їх через листя, при цьому склад ґрунту не змінюється. Таким чином, можна вносити як мінеральні, так і органічні добрива. Занадто пізній (з настанням сутінків) вечірній полив і обприскування рослин не рекомендуються, оскільки волога, що не встигла випаруватися, може спровокувати появу грибка.

  Обприскувати рослини можна вранці або ввечері, тому що на сонці препарати випаровуються або втрачають властивості, а рослини можуть отримати опік. Але пам’ятайте, позакореневі підживлення не можуть стати повноцінною альтернативою кореневим.

  Підживлення троянд органічними добривами

  Деякі початківці квітникарі воліють використовувати виключно комплексні препарати, геть-чисто забуваючи про органічні добрива. Тим часом останні підвищують родючість грунту, зменшують кількість бур’янів, а також залучають корисних хробаків.

  Хробаки розпушують ґрунт і таким чином збагачують його киснем.

  Якщо восени провести мульчування, розклавши навколо кущів троянд торф чи компост, то коренева система зростатиме швидше.

  Підживлення курячим послідом проводять навесні в період розвитку рослин, а також під час цвітіння. Це органічне добриво легко може обпекти коріння, тому важливо не перевищувати дозування. Адже, як говорить народна мудрість, «Краще менше, та краще». Свіжий послід розводять водою 1:20, перепрілий – 1:10. Розчин настоюють п’ять днів, потім знову розводять водою у співвідношенні 1:3.

  Коров’ячий гній розбавляють водою 1:10, настоюють тиждень, після чого ще раз розводять у співвідношенні 1:2. Перше підживлення слід проводити з настанням тепла, оскільки у холодну погоду троянди погано засвоюють поживні речовини. Весняне внесення курячого посліду та коров’ячого гною буде особливо корисним молодим рослинам.

  Якщо ви посадили рожевий кущ прямо під вікнами, як альтернативне менш ароматне підживлення можна використовувати настій бур’янів. Ємність потрібно заповнити нарізаною травою, бадиллям або бур’янами на 3/4, додати 2 ст.л. кальцинованої соди. Решту 2/3 ємності заповнити водою і чекати, коли склад добре перебродить. Після проціджування необхідно розбавити настій водою в пропорції 3:10 і провести позакореневе підживлення. Тільки майте на увазі: настій бур’янів не можна готувати в період осіменіння.

  Для пишного цвітіння важливо комбінувати мінеральні добрива з органікою

  Підживлення троянд мінеральними добривами

  Якщо молоді рослини навесні віддають перевагу органіці, то зрілі – аміачній селітрі. Підживлення аміачною селітрою можна починати відразу після того, як зійде сніг (20-30 г на 1 кв.м).

  Щоб забезпечити троянд рясним цвітінням, у травні найкраще використовувати калійно-фосфорні склади (по 10 г суперфосфату та сульфату калію на 10 л води). Підживлення бажано повторити у червні. У липні розчин додають 500 г курячого посліду і 10 г нітрофоски. У цей період можна внести деревну золу, яка нормалізує кислотність грунту. Троянди підгодовують золою другого року після пересадки. 100 г золи розчиняють у 10 л води – для кореневої підгодівлі, 200 г золи на 10 л води – при позакореневих підживленнях.

  Деревна зола – натуральне добриво та засіб боротьби зі шкідниками. Секрети застосування золи як добрива та ефективного інсектициду, безпечного для здоров’я людини.

  Пишне цвітіння, що тішить око і викликає захоплення, може бути серйозним стресом для рожевого куща, адже рослина витрачає велику кількість поживних речовин. Якщо ви хочете, щоб у наступному році ваша трояндочка цвіла так само рясно, важливо підгодувати її восени. Азотні добрива у період не використовують, оскільки вони провокують зростання зеленої маси, і рослина просто встигне підготуватися до зими. А ось калій потрібен зеленим вихованцям для успішної зимівлі, так само як і фосфор. Тому восени можна використовувати суміш із 16 г монофосфату калію та 15 г суперфосфату, розчинених у 10 л води.

  Також можна приготувати розчин із 1 ст.л. суперфосфату 1 ст.л сульфату калію на 10 л води. Під один кущ можна виливати трохи більше 4 л розчину. Альтернативою може стати дріжджове підживлення. 10 г сухих дріжджів та 2 ст.л. цукру розводять у 10 л теплої води. Через дві години настій необхідно розбавити 50 л води та полити рослини.

  Оскільки дріжджовий настій активно виводить із ґрунту калій, відразу після такого підживлення ґрунт навколо рожевих кущів бажано посипати золою.

  Підживлення троянд готовими комплексними добривами

  Безперечним плюсом готових комплексних добрив є простота використання. Зазвичай досить додати кілька ковпачків складу у воду і полити або обприскати рослини. Комплексні добрива здатні прискорити зав’язування бутонів, збільшити їх кількість та розмір суцвіття, а також зробити забарвлення троянд яскравішим.

  ДобривоДозуванняЧастота підживлення
  Агрікола-Аква5 мл на 1 л води – для кореневого підживлення; 5 мл на 2 л води – для позакореневого підживленняКореневе підживлення – 1 раз на 7-10 днів; позакореневе підживлення – 1 раз на 10-14 днів
  Родюча Лійка (для троянд)100 мл на 10 л води1 раз на 2 тижні з ранньої весни до кінця серпня
  Покон1 ковпачок (близько 10 мл) на 1 л води2 рази в місяць
  Бутон плюс 1 пакет на 2 л водиПозакореневі підживлення: 1. через тиждень після посадки/пересадки; 2. під час бутонізації; 3. у період цвітіння
  Циркон1 мл на 2 л води1 позакореневе підживлення перед формуванням бутонів

  Комплексні добрива небажано вносити під пересаджені рослини раніше, ніж за два тижні після пересадки. Які б добрива ви не вибрали, пам’ятайте, що у всьому важлива міра. Надлишок поживних речовин може не тільки зашкодити рослинам, але й суттєво погіршити якість ґрунту. А його оздоровлення вимагатиме додаткового часу та фінансових коштів.