Живцювання смородини влітку зеленими живцями: терміни та правила

  Поширити:

  Далі розглянемо, як правильно проводити зелене живцювання смородини влітку, а також розберемо основні особливості розмноження живцями, що одеревіли, восени, взимку і навесні.

  Коли черенкувати смородину: терміни

  Зелені живці висаджують у ґрунт у першій половині літа (у другій половині червня-липня, коли відбувається інтенсивне зростання нових пагонів).

  Деревні живці саджають у відкритий грунт восени або вже наступного року – навесні (або навіть взимку на попереднє пророщування і вкорінення).

  Цікаво! Більшість садівників-початківців шукають інформацію саме про літнє зелене живцювання. Однак, найбільш популярним способом живцювання є розмноження живцями, що одеревіли, тому дана інформація також буде присутня в цьому матеріалі.

  Як живити смородину влітку: розмноження зеленими живцями

  Покрокова інструкція з посадки зелених живців смородини навесні у відкритий ґрунт:

  Важливо! Живці слід брати з найбільш врожайних і здорових кущів, не уражених жодними захворюваннями та шкідниками, у яких гарний однорічний приріст. І вам потрібна саме нижня частина гілки, т.к. закінчення гілки, як правило, занадто хистке і тонке.

  Заздалегідь підготуйте школку (череночник), де вкорінюватимете живці. Дана грядка (шкілка або черешник) повинна знаходитися в досить притіненому місці (ні в якому разі не на сонці), а грунт повинен бути обов’язково пухким і легким (бажано додати пісок та перегній).
  Наприкінці весни-початку літа (наприкінці травня-початку червня) вам потрібно нарізати живці довжиною 10-15 см, на яких буде як мінімум 3 і більше бруньок.

  Зверніть увагу! Нижній зріз робиться під кутом 45 градусів збільшення площі всмоктування вологи живцем, а верхній — під прямим кутом зменшення випаровування вологи.

  Видалити все листя, крім верхніх 2-3.

  До речі! Для гарантованого укорінення нижню частину живців можна обробити (вимочити або опудрити) в одному із стимуляторів коренеутворення (Корневині або Гетероауксині).

  Заглибити живці у ґрунт під нахилом (під кутом 45 градусів), залишивши над поверхнею лише 1 нирку та листя. При цьому відстань між живцями в школі має бути близько 10-15 см.

  Цікаво! Багато хто садить зелені живці вертикально, і результат у них цілком гідний.

  Подальший догляд зводиться до щоденного поливу протягом 2-3 тижнів. Грунт ні в якому разі не повинен пересихати, живці повинні постійно перебувати в злегка зволоженому ґрунті.

  Порада! Як варіант для збереження вологості ви можете зробити парничок.

  Вже восени цього року, за сприятливих умов, живці укоріняться, і їх можна буде викопати та пересадити на постійне місце. Але краще це зробити навесні наступного року.
  Викопувати слід акуратно, намагаючись зберегти земляну грудку.

  Як розмножити смородину здерев’янілими живцями восени, взимку та навесні

  Якщо ви вирішили черенкувати смородину восени, взимку або навесні, то вам потрібно заготовити живці з прирістів цього року (однолітніх пагонів), що здерев’яніли і добре визрілих, товщиною з олівець (не тонше 5 мм, а краще 7-10 мм).

  Важливо! Чим жирнішими (товщі) будуть живці, тим краще. Тому слід використовувати як живців верхню частину гілки, оскільки вона надто квола і тонка.

  Отже, поетапна інструкція з осінньої посадки живців до школи наступна:

  Заздалегідь виберіть і підготуйте місце під шкілку (череночник): воно має бути відносно тінистим, а грунт обов’язково пухким і легким (бажано додати пісок і перегній).
  Наріжте живці довжиною 15-20 см, знизу зробіть косий зріз (45 градусів) під ниркою, а зверху – прямий.
  Видаліть на них все листя (якщо вони до цього моменту не облетять самостійно). Навесні, природно, ніякого листя не буде.
  Якщо ви живите навесні, то нирки на живцях не повинні розпуститися, максимум – набрякнути.

  Тепер вам потрібно під нахилом (під кутом 45 градусів) встромити живці майже на всю довжину в грунт, залишивши над поверхнею тільки 1, максимум – 2 нирки. При цьому відстань між живцями в школі має бути не менше 10 см, а краще — 12-15 см (якщо саджаєте в кілька рядів, то в міжряддях — 30-50 см).

  До речі! Багато садівників садять дерев’янисті (дерев’янілі) живці вертикально. Для експерименту спробуйте і ви.

  Рясно полити, якщо не зробили цього заздалегідь (перед посадкою живців).
  Якщо ви живете в холодному і безсніжному регіоні, то перед настанням морозів живці можна вкрити (утеплити на зиму), наприклад, замульчувавши опалим листям, хвоєю. Але, наприклад, у Середній смузі це зовсім необов’язково.
  Ранньої осені або навіть пізньої весни наступного року живці, що вкоренилися, можна буде викопати і пересадити на постійне місце.
  При викопуванні необхідно максимально зберегти кореневу систему. Це дуже важливо для успішного приживання на новому місці.

  Загалом, заготовлені восени дерев’яні живці необов’язково висаджувати відразу, їх можна зберегти взимку і посадити навесні або навіть ще взимку (у лютому-березні на попереднє пророщування та вкорінення).

  Цікаво! А деякі дачники і зовсім нарізають такі деревені живці навесні (щоб не займатися зберіганням) і відразу висаджують їх у відкритий грунт (у квітні-початку травня), поки земля ще волога, але вже відтала (на глибину посадки). Або ж використовують попереднє пророщування та укорінення (у такому разі нарізати можна ще раніше – у січні-лютому).

  Посадка в стаканчики та пророщування у воді

  Як варіант, ще взимку (у січні-лютому) або ранньою весною (у березні) ви можете посадити живці в стаканчики з пухким ґрунтом, а коли на них утворюється коріння і навіть вилізе листя, висадити у відкритий ґрунт (приблизно через півтора-два місяці) після посадки, тобто десь наприкінці квітня-травні).

  Однак, ще кращі результати показує попереднє пророщування живців смородини у воді (протягом місяця) з наступною висадкою в ємності з пухким ґрунтом та подальшою пересадкою у відкритий ґрунт.

  Для кращого коренеутворення можна додати у воду мед (1 ч. л. на 1 літр води).

  Тепер ви знаєте, як розмножувати смородину живцями, а значить зможете помітно збільшити кількість кущів смородини на своїй ділянці.

  Джерело

  Поширити: