Живцювання смородини влітку зеленими живцями: терміни та правила
Поширити:
Далі розглянемо, як правильно проводити зелене живцювання смородини влітку, а також розберемо основні особливості розмноження живцями, що одеревіли, восени, взимку і навесні.
Коли черенкувати смородину: терміни
Зелені живці висаджують у ґрунт у першій половині літа (у другій половині червня-липня, коли відбувається інтенсивне зростання нових пагонів).
Деревні живці саджають у відкритий грунт восени або вже наступного року – навесні (або навіть взимку на попереднє пророщування і вкорінення).
Як живити смородину влітку: розмноження зеленими живцями
Покрокова інструкція з посадки зелених живців смородини навесні у відкритий ґрунт:
Заздалегідь підготуйте школку (череночник), де вкорінюватимете живці. Дана грядка (шкілка або черешник) повинна знаходитися в досить притіненому місці (ні в якому разі не на сонці), а грунт повинен бути обов’язково пухким і легким (бажано додати пісок та перегній).
Наприкінці весни-початку літа (наприкінці травня-початку червня) вам потрібно нарізати живці довжиною 10-15 см, на яких буде як мінімум 3 і більше бруньок.
Видалити все листя, крім верхніх 2-3.
Заглибити живці у ґрунт під нахилом (під кутом 45 градусів), залишивши над поверхнею лише 1 нирку та листя. При цьому відстань між живцями в школі має бути близько 10-15 см.
Подальший догляд зводиться до щоденного поливу протягом 2-3 тижнів. Грунт ні в якому разі не повинен пересихати, живці повинні постійно перебувати в злегка зволоженому ґрунті.
Вже восени цього року, за сприятливих умов, живці укоріняться, і їх можна буде викопати та пересадити на постійне місце. Але краще це зробити навесні наступного року.
Викопувати слід акуратно, намагаючись зберегти земляну грудку.
Як розмножити смородину здерев’янілими живцями восени, взимку та навесні
Якщо ви вирішили черенкувати смородину восени, взимку або навесні, то вам потрібно заготовити живці з прирістів цього року (однолітніх пагонів), що здерев’яніли і добре визрілих, товщиною з олівець (не тонше 5 мм, а краще 7-10 мм).
Отже, поетапна інструкція з осінньої посадки живців до школи наступна:
Заздалегідь виберіть і підготуйте місце під шкілку (череночник): воно має бути відносно тінистим, а грунт обов’язково пухким і легким (бажано додати пісок і перегній).
Наріжте живці довжиною 15-20 см, знизу зробіть косий зріз (45 градусів) під ниркою, а зверху – прямий.
Видаліть на них все листя (якщо вони до цього моменту не облетять самостійно). Навесні, природно, ніякого листя не буде.
Якщо ви живите навесні, то нирки на живцях не повинні розпуститися, максимум – набрякнути.
Тепер вам потрібно під нахилом (під кутом 45 градусів) встромити живці майже на всю довжину в грунт, залишивши над поверхнею тільки 1, максимум – 2 нирки. При цьому відстань між живцями в школі має бути не менше 10 см, а краще — 12-15 см (якщо саджаєте в кілька рядів, то в міжряддях — 30-50 см).
Рясно полити, якщо не зробили цього заздалегідь (перед посадкою живців).
Якщо ви живете в холодному і безсніжному регіоні, то перед настанням морозів живці можна вкрити (утеплити на зиму), наприклад, замульчувавши опалим листям, хвоєю. Але, наприклад, у Середній смузі це зовсім необов’язково.
Ранньої осені або навіть пізньої весни наступного року живці, що вкоренилися, можна буде викопати і пересадити на постійне місце.
При викопуванні необхідно максимально зберегти кореневу систему. Це дуже важливо для успішного приживання на новому місці.
Загалом, заготовлені восени дерев’яні живці необов’язково висаджувати відразу, їх можна зберегти взимку і посадити навесні або навіть ще взимку (у лютому-березні на попереднє пророщування та вкорінення).
Посадка в стаканчики та пророщування у воді
Як варіант, ще взимку (у січні-лютому) або ранньою весною (у березні) ви можете посадити живці в стаканчики з пухким ґрунтом, а коли на них утворюється коріння і навіть вилізе листя, висадити у відкритий ґрунт (приблизно через півтора-два місяці) після посадки, тобто десь наприкінці квітня-травні).
Однак, ще кращі результати показує попереднє пророщування живців смородини у воді (протягом місяця) з наступною висадкою в ємності з пухким ґрунтом та подальшою пересадкою у відкритий ґрунт.
Тепер ви знаєте, як розмножувати смородину живцями, а значить зможете помітно збільшити кількість кущів смородини на своїй ділянці.
Поширити: