Як з полірованих меблів зробити нові, сучасні: поради та ідеї дизайну

  Роки використання залишають на шафах та столах невблаганні сліди: вони вигоряють та покриваються подряпинами; особливо це стосується полірованих предметів. Коли виникає необхідність оновлення інтер’єру, можна піти двома шляхами – придбати нові або покращити старі меблі. У багатьох випадках перевага надається другому варіанту. Розбираємося, як із полірованих меблів зробити нові, сучасні, які способи є універсальними, і підходять для будь-яких меблів, стилю та смаку.

  Які старі речі можна зберегти

  У багатьох є речі, з якими важко розлучитися. Причини можуть бути різними: з одними предметами пов’язані особливі спогади, інші надзвичайно зручні, треті створюють неповторну атмосферу минулого. Так чи інакше, незважаючи на те, що проблем із покупкою нових меблів не існує, господарі прагнуть пожвавити старий виріб.

  Існують і об’єктивні причини для збереження предметів інтер’єру, що зносилися. Наприклад, дивани та крісла радянського виробництва відрізняються завидною якістю каркасу. Предмет, непрезентабельний на вигляд, містить усередині добротні матеріали: просушене дерево, ДВП, ДСП або фанеру. Це не повинно дивувати, враховуючи, що на той час вся продукція виготовлялася за держстандартами, а в процесі виробництва зазнавала суворого контролю.

  Якість та натуральний склад характерний і для європейських виробників минулих років; особливу цінність мають антикварні предмети інтер’єру. Якісні предмети, незважаючи на зовнішні ознаки старіння (втрата форми та кольору), варті другого шансу та з честю витримають реставрацію.

  Коли варто займатися самостійною реставрацією

  Подбавши питанням, що зробити зі старих меблів, для початку корисно оцінити її стан. Від предмета зі значними дефектами, який просто розвалюється на частини, все ж таки краще позбутися. Також можна викинути річ, якою незручно користуватися. Реставрація таких артефактів обійдеться у копійчину, і результат навряд чи буде виправдано.

  А ось предмет, який виглядає непрезентабельно, але справно служить – хороший кандидат на відновлення, яке можна провести самотужки або довірити його професіоналам. Реставрація – недешева послуга, але якщо річ раритетна, а дефекти серйозні, краще скористатися знаннями та майстерністю професіоналів.

  Від самостійного ремонту варто відмовитись, якщо в сім’ї зберігається цінний раритет, наприклад, дореволюційний комод червоного дерева або трофейний трельяж. Предмет легко безповоротно зіпсувати, якщо помилитися з вибором покриття та інструментів. До того ж, передавши роботу до реставраційної майстерні, ви заощадите чимало часу: воно було б витрачено не тільки на роботу, а й на пошук, вибір і купівлю матеріалів.

  В інших випадках оновити улюблену комод або віденський стілець неважко в домашніх умовах. Все, що знадобиться – нескладний набір інструментів та матеріалів, плюс акуратність та терпіння. За реставрацію варто братися, якщо ви можете ствердно відповісти на такі запитання:

  • Предметом зручно користуватись, і він справно виконує свої функції.
  • Він зроблений із добротного матеріалу (наприклад, із цільного дерева).
  • Він вам подобається чи це дорогий спогад, а не просто «шкода викинути».
  • Ви зможете самостійно виконати потрібні роботи.
  • Предмет гармонійно впишеться у новий інтер’єр та стане частиною загальної картини. Можливо, під нього доведеться щось міняти в іншому оформленні.

  Плюси та мінуси самостійної реставрації

  Самостійна реставрація має як переваги, так і підводні камені. До переваг належать такі моменти:

  • Економія. На реставрацію чи перетяжку, проведену самотужки, піде у 3-5 разів менше коштів, ніж професійне оновлення меблів у майстерні.
  • Відсутність додаткових ризиків. Вам не доведеться возити меблі або розбирати та збирати її для перевезення. Переміщення з місця на місце згубно діє на старі речі; при цьому існує ризик щось упустити та зіпсувати остаточно.
  • Відсутність додаткових витрат. Перевезення та послуги вантажників (коли в будинку немає ліфта) здатні значно збільшити витрати, якщо ви займаєтеся доставкою самостійно.

  Для того, щоб навести лоск на старовинний комод або гірку, необхідно бути готовим до наступних недоліків самостійної роботи:

  • Потрібно організувати місце. Реставрація супроводжується шумом, пилом та їдкими запахами. Старий шар фарби або лаку знімають двома способами: шліфуванням (утворюється пил) або за допомогою розчинника. Приміщення організовують так, щоб його було легко привести в порядок.
  • Запастись часом і терпінням. Це заняття не лише на вихідні. Залежно від складності ремонт може затягнутися на кілька тижнів, і займатися ним доведеться вечорами після роботи. Час піде і на те, щоб вибрати та купити матеріали.
  • Володіння необхідними навичками. Деякі роботи потребують професійного чуття. Шліфувальною машинкою можна або делікатно підправити фігурну ніжку, або її зіпсувати.

  Підготовчий етап

  Якщо ви маєте намір оновити пару стільців або бабусин комод, можна обійтися без професійного інструменту. Вам знадобиться вирішити такі завдання:

  • Зберегти здоровя. Запасіться респіратором та рукавичками.
  • Видалити старе покриття (фарбу, лак) з фасадів та інших великих поверхонь. Для грубої роботи потрібен абразивний шліфувальний брусок (крупнозернистий).
  • Щоб стерти покриття у складних місцях, де не впорається брусок, не впоратися без шліфувальної шкірки (великозернистого наждакового паперу на тканинній основі).
  • Для того, щоб заполірувати поверхню перед нанесенням фарби, знадобиться дрібнозерниста наждачка на тканинній або паперовій основі (із зернистістю Р180-Р240).
  • Якщо ви плануєте прибирати дефекти поверхні (тріщини, нерівності), тримайте під рукою шпатель і шпаклівку.
  • Пилосос допоможе швидко і якісно прибрати пил та інше сміття.

  Підготовчий етап включає такі роботи:

  • Розбирання меблів. Вона спрощує всі наступні події; також необхідно зняти фурнітуру. Перед розбиранням зробіть фотографії всіх місць з петлями та кріпленнями.
   Видалення старого покриття. Стару фарбу та лак знімають шліфуванням (якщо шар облупився) або з використанням розчинника.
  • Вирівнювання поверхні. Воно не потрібне, якщо ви плануєте отримати ефект вінтажного предмета. В іншому випадку купується шпаклівка по дереву або віск меблевий.
   Підготовка до фарбування. Усі поверхні шліфують дрібною наждачкою. Потім пил прибирають феном, деталі протирають вологою серветкою і дають висохнути.
  • Фарбування. Найпростіше використовувати фарбу на водяній основі. У неї відсутній різкий запах, і висихає вона швидше за інші склади (наприклад, алкідних).

  Способи реставрації

  Майстри-реставратори пропонують чимало способів, як переробити старі меблі на нові в домашніх умовах. Всі прийоми реставрації підходять не тільки до старих, але і нових предметів (наприклад, прямо з IKEA). Нову річ достатньо лише протерти перед фарбуванням. До популярних відносять такі способи реставрації:

  Фарбування. Вибираючи склад, звертайте увагу на умови його застосування: для деяких потрібно заздалегідь нанести адгезійну ґрунтовку. Щоб набити руку, фарбувати починають із заднього боку або з дна.

  Оновлення за допомогою білого лаку. Простий спосіб отримати стильний та ефектний предмет меблів. Для роботи використовують акриловий лак, а поверхню попередньо ґрунтують. Якщо потрібно зберегти природну текстуру деревини, фарбуйте в один шар.

  Декупаж. Особлива техніка приклеювання аплікацій на дерев’яну (і будь-яку іншу) поверхню та закріплення результату лаком. Виходить красиво, і можна замаскувати сколи та тріщини. У продажу є спеціальні серветки для декупажу, тож проблем із вибором малюнка не буде.

  Кракелюр. Витончена сіточка тріщин надає меблям особливої ​​чарівності старовини. Ефект одержують за допомогою спеціального кракелюрного лаку. Існує два способи нанесення лаку, одно- та двокроковий; його можна наносити і декупаж.

  Розпис. Доступний спосіб декорування для тих, хто вміє малювати. Існують різні техніки розпису, які дозволяють перетворити стілець або комод на унікальну деталь інтер’єру.

  Ідеї ​​дизайну

  На шляху покращення застарілих (або набридлих) меблів не треба боятися експериментів. Навряд чи точне повторення старої ідеї допоможе зробити стару шафу чи крісло частиною сучасного інтер’єру. Придумати предмету новий образ допоможуть такі ідеї:

  Оновлення кольорів. Не обов’язково зберігати початковий колір виробу. Спробуйте підібрати фарбу на панелі кімнати. Контрастний колір перетворить предмет меблів на особливість інтер’єру; для цієї мети найкраще підійде яскрава та насичена латексна фарба.

  Використання трафарету. Нескладний спосіб оновлення за допомогою саморобної або готової трафарет-маски та аерозольного балончика. Якщо не бажаєте забризкати все навколо фарбою, використовуйте валик відповідного розміру.

  Акцент на деталі. Дуже просто перетворити старі меблі за допомогою нових деталей: незвичайної фурнітури, оригінального (вітражного або матового) скла, фігурних меблевих ніжок.

  Меблі як дошка для нотаток. Фарба з ефектом грифельної дошки – стильне рішення для сучасних інтер’єрів в індустріальному чи скандинавському стилі. Складом можна задекорувати фасад шафи або стільницю, а потім робити нотатки, складати списки покупок або вивчати іноземну мову.

  Коротко про головне

  Старі поліровані меблі можна перетворити на стильний предмет інтер’єру, і зробити це без звернення до реставраційної майстерні. Для перетворення підходять справні та зручні предмети; щоб їх оновити, знадобиться нескладний набір інструментів та матеріалів.

  Перед реставрацією предмет готують: очищають від старої фарби та лаку, при необхідності вирівнюють поверхню та покривають ґрунтовкою. Потім меблі покривають фарбою, оновлюють за допомогою білого лаку або прикрашають розписом. Популярні інші техніки: декупаж, кракелюр, трафарет. Найпростіше створити сучасний акцент за допомогою стильної фурнітури.

  Джерело