Посадка полуниці восени. Коли і як садити правильно

    Поширити:

    Полуниця – багаторічник, але пересаджувати її потрібно не рідше, ніж раз на 3-5 років. Якщо цього не зробити, сорт вироджується, а ягоди подрібнюються. Щоб зібрати добрий урожай, до пересадки потрібно готуватися заздалегідь. Вибрати правильних сусідів, підготувати грядку – внести добрива. Орієнтуватися слід на клімат регіону та погодні умови. До настання холодів коренева система має зміцніти.

    Осіння посадка – переваги та недоліки

    Головним плюсом такого розведення ягоди є те, що врожай можна буде збирати з першого року.

    Інші переваги:

    • гарне приживання;
    • не доведеться довго чекати відповідної погоди – вже немає спеки, підвищена вологість;
    • є можливість вибрати відповідний сорт – вибір більше.

    Але якщо запізнитись із термінами, то полуниця не встигне прижитися і постраждає від морозу.

    Вибір місця для ягідника

    Ділянку розбивають у сонячному місці, з мінімальною затіненістю. Сприятливі ґрунти – супіски або суглинки з низькою кислотністю, рН до 6,5. Глибина залягання ґрунтових вод – 70-80 см. Якщо є можливість підтоплення, формують високі грядки. При коригуванні складу ґрунту – якщо переважає глина – вносять на 1 м2 2-3 відра просіяного річкового піску. Якщо піску надмірна кількість, перекопують із торфом — 2 відра на 1 м2.

    Краще, щоб на цьому місці раніше росли: бобові, кукурудза, буряк, цибуля, редиска, морква, кукурудза або селера. Непогано, якщо до цього висаджували сидерати – люпин чи гірчицю. Несприятливі сусіди – соняшник, топінамбур, хрін.

    Найбільш небажані сусіди або попередники для саджанців: пасльонові, огірки, малина та перець. Після них — або коли поряд — ґрунт слід обробити фітоспорином (розводять за інструкцією).

    Увага! Ремонтантні сорти рекомендується пересаджувати щороку.

    Підготовка розсади

    Саджанці починають готувати за тиждень до передбачуваної пересадки. Ретельно оглядають. Важливо, щоб листя було щільне, коріння здорове і розвинене. Їхні кінчики підрізають до довжини 10 см, обприскують біопрепаратами-фітонцидами або знезаражують слабким розчином марганцю, присипають землею. Залишають у темному місці, злегка присипавши землею.

    За годину до перенесення на відкритий ґрунт коріння інтенсивно зволожується, обривається листя, залишаючи найсильніші – по 5 на кущику. Обприскують біопрепаратами для стимуляції приживання, а потім опускають підземну частину в бовтанку з глини.

    Як формувати грядки

    Весь підживлення закінчують за 1 місяць до посадки. Вносять органіку – перегній та золу, або компост – сечовину, суперфосфат та калійну сіль. Перекопують ґрунт на багнет лопати. Можливий варіант – внести нітрофоску. З профілактичною метою обприскують Маршалом, Конфідором — інсектицидами, вони захистять від комах, які влаштувалися на зимівлю у ґрунті.

    При формуванні високих грядок ділянку спочатку перекопують, а розкидають добрива зверху. Потім формують потрібну висоту – 20-25 см – за допомогою грабель. Такий пристрій плантації захистить від застою води за частих дощів, зменшить ймовірність гниття при високому заляганні ґрунтових вод.

    Увага! Азотні добрива восени не вносять. Вони стимулюють розвиток надземної частини. Якщо витягнуть нові вусики і розпуститься листя, кущі вимерзнуть.

    Як правильно висаджувати полуницю

    Найпростіший метод перенесення саджанців на відкритий ґрунт:

    1. Ще раз перекопують ділянку, ретельно розпушуючи. Якщо грядку підготували заздалегідь, це багато часу не займе.
    2. Формують борозенки або лунки (зручніше застосовувати сапку) — залежно від обраної схеми.
    3. Заздалегідь підготовлені саджанці розташовують так, щоб грунт не закривав точку зростання.
    4. Присипають прикореневе коло землею, трохи утрамбовують, поливають. Грядку мульчують.

    Як мульчу використовують солому і висушені бур’яни, хвою, тирсу, неткані матеріали. Якщо плантація велика, краще висаджувати полуницю рядами; при невеликій кількості кущів – у шаховому порядку. Якщо планується збільшити невеликі посадки, використовують метод гніздування. Один кущик у середині, решта — по колу, на відстані 30 см. Або можна вкоренити нові рослини, укорінюючи кошики, сформовані на вусиках.

    Джерело

    Поширити: