На яку грядку не варто садити озимий часник, якщо не хочете отримати мізерний урожай дрібного хворого часнику

    Поширити:

    Минулорічний озимий часник вже прибраний із грядок, а новий буде посаджений лише за кілька місяців. А зараз саме час визначити куди варто посадити озимий часник цього року і підготувати грядку до посадкових робіт.

    Сьогодні поговоримо про те, як вибрати грядку під озимий часник, а точніше на яку грядку не можна садити часник, якщо не хочете наступного літа отримати бідний урожай дрібного хворого часнику.

    Куди не варто садити озимий часник?

    Насамперед потрібно враховувати попередників.

    Не можна садити озимий часник на ту ж грядку після часнику: озимого чи ярого. Крім того, не рекомендується висаджувати часник після інших коренеплодів: моркви, буряків, картоплі, тому що ці культури досить сильно збіднюють ґрунт, і після їх збирання за місяць ми не встигнемо заповнити родючість ґрунту. У часнику коренева система залягає неглибоко, тому в ідеалі попередники повинні мати навпаки досить довге коріння, щоб рослини забирали поживні речовини з різних шарів грунту. Крім того, часник не слід садити після цибулі, тому що ці дві культури схильні до тих самих захворювань і залучають одних і тих же шкідників.

    Не можна висаджувати часник на грядку, удобрену гноєм, особливо свіжим.
    Свіжий гній не встигне перепріти за місяць-два, у період між збиранням одного врожаю та посадкою часнику. Якщо ви плануєте прибрати врожай і внести свіжий гній під перекопування, і на цю грядку посадити часник, будьте готові до того, що часник виросте пухким і м’яким, буде дуже погано зберігатися. Щоб заповнити родючість грунту, використовуйте компост, золу, мінеральні добрива або гній, що перепрів.

    Не можна висаджувати часник на свіжоскопану грядку.
    Звичайно, перекопувати землю перед посадкою часнику потрібно, але робити це варто за 2 тижні до проведення посадкових робіт. Поясню чому. Якщо посадити часник на тільки копану грядку, ґрунт з часом «осяде», зубчики можуть піти на більшу глибину, ніж потрібно. В результаті вони довго проростатимуть і можуть загнити, а якщо і виживуть, то часник виросте дрібним. Тому я завжди перекопую грядку за пару тижнів до посадки, а потім проливаю ґрунт, щоб він осів.

    Велика помилка висаджувати часник на добрив грядку, адже він, як і багато культур, любить родючий грунт.

    Якщо посадити його відразу після збирання іншої культури, часник виросте дрібним і кволим, частіше хворітиме. За пару тижнів до посадки в процесі перекопування я вношу в ґрунт калійні та фосфорні добрива.

    Не можна висаджувати часник на грядку, що у низині.
    Восени зарядять дощі, а навесні тала вода затопить усі наші посадки. В результаті часник згниє, ми так і не дочекаємося. Восени є можливість вибору місця для посадки: віддайте перевагу грядкам на пагорбах.

    Якщо посадити часник у кислий ґрунт, він виросте дрібним, постійно хворітиме, гнітитиме, не розвиватиметься належними темпами.
    Тому перед посадкою я рекомендую перевірити кислотність ґрунту і вибрати грядку, де кислотність ґрунту нормальна, або заздалегідь розкислити ґрунт, внісши золу.

    Які добрива вносити під посадку часнику?

    У першу чергу потрібно вирішити, а яких мікроелементах потребують рослини найбільше в даний період, що буде особливо потрібно часнику?

    Калій. Він відповідає за рух поживних речовин у рослинах, які надходять із ґрунту. Крім того, він бере участь в утворенні нових клітин та зміцненні тканин. Калій відповідає за імунітет рослин, їх опірність хворобам, інфекціям та несприятливим погодним умовам. Очевидно, що калій потрібен часнику восени, як ніколи і як ніхто інший. Він допоможе рослинам пережити холод і засвоїти всі поживні речовини з ґрунту.
    фосфор. Цей елемент відповідає насамперед за розвиток кореневої системи рослин. Саме тому дуже важливо, щоб у перші фази росту та розвитку рослини фосфору у ґрунті було достатньо. Також фосфор бере участь в обмінних процесах у рослинах, у фотосинтезі.

    Кальцій. Кальцій також бере участь у обмінних процесах у рослинах, регулює водний баланс. Цей макроелемент сприяє поглинанню рослинами багатьох інших корисних мікроелементів із ґрунту, а також відповідає за їх засвоєння. Тому якщо кальцію рослинам не вистачатиме, всі інші добрива, що вносяться, можуть бути абсолютно марними.

    Азот. А цей макроелемент осені рослинам не потрібен. Хоча він і відповідає за процеси обміну речовин, харчування та найголовніше зростання та розвитку рослин, але восени азотні підживлення можуть бути згубними для часнику. Вся справа в тому, що підгодовуючи часник азотом восени, ми тим самим спровокуємо процеси активного зростання та розвитку культури. Однак молоді паростки, що з’явилися, померзнуть при перших же заморозках, і всі наші посадки загинуть. Тому азотні підживлення залишаємо до весни.

    Чим підгодувати озимий часник під час посадки?

    Розібралися, які макроелементи потрібні передусім озимому часнику восени. Тепер визначимо якісь добрива найкраще вносити під посадку озимого часнику восени.

    Якщо говорити про час внесення добрив, то найкраще робити це в момент перекопування грядки. На момент посадки часнику ґрунт насичиться, а добрива перейдуть у доступну для рослин форму.

    Після збирання врожаю попередників грядку найкраще обробити розчином мідного купоросу. Таким чином ми знищимо мікробів, продезінфікуємо грунт, щоб молоді незміцнілі рослини не захворіли на першій стадії зростання. У 10 л води слід розчинити 1 ложку мідного купоросу і пролити грядки.

    Часник любить пухкий та родючий грунт. Тому під перекопування рекомендується вносити перегній: до 5 кг на 1 кв. м землі.

    Для насичення ґрунту фосфором до перегною додаємо суперфосфат. Або можна внести його окремо в ґрунт. 20 гр на 1 кв м ґрунту буде цілком достатньо.

    Наступне обов’язкове добриво під посадку часнику восени – зола. Її можна вносити разом із перегноєм — 1 склянку на 1 кв м землі, можна опудрити золою борозна перед посадкою часнику, а можна приготувати рідке добриво і пролити їм грядки після посадки часнику (1 ст л на 1 л води).

    Зола виконує відразу кілька функцій:

    • розкислює ґрунт, адже часник не любить кислі ґрунти;
    • насичує ґрунт калієм та кальцієм;
    • відлякує шкідників від наших посадок.

    Чи можна вносити гній під часник восени?

    Справа все в тому, що свіжий гній може обпекти молоду кореневу систему рослин, що не зміцніла. Свіжий гній у принципі не рекомендується використовувати ні під які рослини на городі. По-друге, гній — це органіка, багата на азот. Внісши гній, ми спровокуємо активне зростання та розвиток часнику, що, як ми вже й казали, призведе до неминучої загибелі рослини під час заморозків. По-третє, гній погано позначається на смакових якостях часнику. Головки виростають дрібними та пухкими, а самі зубчики м’якими. Крім того, рослина стає більш сприйнятливою до різноманітних грибків та інфекцій. І, по-четверте, гній закисляє ґрунт, а часник, як ми вже сказали, не виносить кислого ґрунту.

    Тому свіжий гній не рекомендується вносити ні під перекопування грядки, ні як добриво для вже посадженого часнику.

    Таким чином, під посадку часнику озимого рекомендуємо вносити наступні добрива. З органіки це компост і зола, а з мінеральних добрив суперфосфат.

    Джерело

    Поширити: