Кеннеді повісив його картини у Білому домі: Українець, якого Америка внесла до списку найвидатніших митців 20-го століття

  Поширити:

  Японія не повернула жодної його роботи після виставки – токійська галерея “Йосейдо” викупила їх усі. Кажуть, син імператора Хірохіто поклав на них око.

  Яків Гніздовський – один з найславетніших митців-українців 20-го століття. Він працював з графікою, керамікою, олійними фарбами та гравюрою.

  Хоч він і був громадянином США, завжди вимагав, щоб вказували його походження – українець.

  Жаклін Кеннеді обожнювала роботи Якова Гніздовського. Вона купила дві з них і подарувала Джонові. 35-й президент повісив їх у себе в офісі.

  “Сонях”
  “Зимовий сад”

  Яків Гніздовський до США потрапив майже випадково. 1938 року він, талановитий львівський хлопчина, отримує персональну стипендію від митрополита Андрея Шептицького на навчання у Варшавській Академії мистецтв. Там його застає Друга світова війна. Повернутися в Україну він вже ніколи не зможе.

  Кілька років по тому Яків проведе у таборі ді-пі у Німеччині (табір ді-пі від англійської Displaced Persons – табір переміщених осіб). У таких таборах після Другої світової у казармах, приміщеннях шкіл та подібних будівлях мешкали біженці, очікуючи оформлення документів та можливості виїхати куди-небудь.

  Зрештою Яків виїздить до США. Слава приходить до нього з першої ж виставки і залишається з ним назавжди. Він працює у техніках графіки та ксилографії (деревориту) – на дерев’яній поверхні вирізьблюється малюнок, а тоді його відтиски робляться на папері.

  Першими моделями Якова стають тварини ньюйоркського зоопарку – грошей на натурників людей він на початку свого життя в Америці не мав. У спогадах він пише, що його моделі працювали за арахіс.

  Улюбленим сюжетом Гніздовського завжди були вівці. Навіть тоді, коли він вже був визнаним митцем і мав можливість найняти моделей не “за арахіс”.

  Америка внесе його до списку своїх найвидатніших митців 20-го століття. Роботи українця Гніздовського й сьогодні є в експозиціях

  Джерело

  Поширити: