Каналізація на дачі: порівнюємо недоліки та переваги септика і вигрібної ями

  Щоб визначитися у своєму виборі, порівняємо недоліки та переваги кожного з методів відведення каналізаційних вод.

  Живучи у міських умовах, ми звикли до благ сучасної цивілізації. Для того, щоб сезонне перебування на дачі або у власному заміському будинку було комфортним, потрібна наявність системи каналізації. У багатьох селищах та дачних кооперативах відсутня централізована каналізація і у багатьох постає питання: «Куди відводити стічні води?». Найчастіше доводиться вибирати: збудувати на ділянці септик або передбачити вигрібну яму.

  Вигріб – це круглий або квадратний колодязь, до якого підходить каналізаційна труба, що відводить стічні води від будівлі самопливом.

  Септик – це прямокутна або кругла в плані ємність, в якій очищення води відбувається за допомогою зброджування без кисню. Таким чином, застосування септика не передбачає використання електрики, оскільки процес зброджування відбувається за рахунок мікроорганізмів, що знаходяться у септиці.

  5 основних відмінностей між септиком та вигрібом

  При виборі між септиком та герметичною вигрібною ямою необхідно врахувати відмінності, що існують між ними.

  Ціна – пристрій септика значно більше, ніж ціна облаштування вигрібу.
  Кількість ємностей на ділянці – вигріб складається з першої герметичної ємності, тоді як септик найчастіше складається з двох (іноді трьох) ємностей.
  Очищення стічних вод – у септику передбачається їхнє освітлення, а у вигрібній ямі відбувається лише накопичення стоків.
  Обслуговування – для видалення стоків з вигрібної ями належить вдатися до послуг асенізаторської машини, що призведе до додаткових фінансових витрат, тоді як освітлені стічні води з септика можна відводити безпосередньо в ґрунт.
  Об’єм – оскільки стічні води з вигрібу нікуди не відводяться, її необхідно передбачати досить великого обсягу порівняно з септиком.

  Вище перераховані основні відмінності між септиком та герметичним вигрібом, але перед остаточним вибором на користь одного з методів необхідно розглянути недоліки та переваги кожного з них.

  Переваги та недоліки вигрібної ями

  Розглянемо переваги та незначні недоліки вигрібу.

  До переваг належить:

  • дешевизна, тому що вигріб складається з однієї ємності, яку може зробити будь-який своїми руками з матеріалів, що є на заміській ділянці;
  • простота конструкції, яку можна спорудити, навіть не маючи спеціальних навичок і знань;
  • екологічність даної споруди. При використанні вигрібної ями каналізаційні стоки не просочуються в ґрунт, що не призводить до забруднення ґрунту та ґрунтових вод.

  До недоліків вигрібної ями можна віднести:

  • вигрібна яма може приймати невелику кількість каналізаційних стоків;
  • додаткові витрати на виклик асенізаторської машини;
  • від вигрібної ями може поширюватися неприємний запах по всій ділянці.

  Переваги та недоліки септика

  Тепер розглянемо переваги та недоліки септика.

  До переваг можна віднести:

  • різноманітне виконання даної системи: це може бути як герметична, так і дренажна криниця з цегли, бетону або пластику;
  • стічні води в септику повністю або частково переробляються, що дозволяє мінімізувати виклик асенізаторської машини;
  • цілком здійснимо прийом достатнього великого обсягу каналізаційних вод.

  Недоліками застосування септика можна вважати:

  • виникає незначне забруднення довкілля через те, що очищення відбувається на 70-80%;
  • більш складна та витратна конструкція.

  Розглянувши всі відмінності між цими спорудами, можна дійти невтішного висновку, що з заміських будинків, з постійним проживанням, буде зручніше влаштування септика, а сезонних дачних будиночків – вигрібна яма. Але кожен вирішує сам, який спосіб відведення стічних вод йому передбачити.

  Джерело