Хвороби томатів у відкритому грунті та їх лікування

    Поширити:

    Помідори, як будь-які інші рослини, схильні не тільки впливу шкідливих комах, але також захворювань, які зустрічаються все частіше. Причини добре відомі, немає сенсу їх повторювати. Гниль плодів, кореневий рак, бактеріальна плямистість… Які хвороби томатів зустрічаються найчастіше?

    Мозаїка

    Мозаїка – вірусне захворювання, лікуванню не піддається. Поки що єдиний спосіб боротьби з нею – профілактичні захисні заходи.

    Листя хворих томатів вкриваються барвистим мозаїчним візерунком. Іноді на плодах разом з тим з’являються жовті плями. Найчастіше захворювання виникає з причини неякісного насіннєвого матеріалу, відносно якого не була проведена дезінфекція.

    Такі кущі слід негайно видалити з коренем, а грунт під ними полити слабким розчином марганцю.

    Бактеріоз

    Цю хворобу також називають бактеріальним в’яненням томатів. При захворюванні листя дуже швидко в’яне, навіть якщо ґрунт під ними волога. Якщо розглянути зріз стебла хворого куща, то можна побачити в ньому порожнечу, заповнену темної субстанцією.

    Ця хвороба також не піддається лікуванню. Зрозуміло, що кущі слід негайно видалити і спалити. В цілях профілактики не завадить обробка всіх інших помідорів 1% розчином Фітолавіна-300. Обприскувати їх потрібно рясно, витрачаючи на кожен кущ по 200 мл розчину. Це вбереже плантацію від поширення бактеріозу, або хоча б відстрочить хвороба на 2-3 тижні.

    Некроз стебла

    Симптоми хвороби починають проявлятися на стадії формування плодів. На стеблах виникають маленькі темно-зелені тріщини, з яких незабаром з’являються короткі повітряні корінці. Далі починається в’янення листя, за яким слід загибель куща.

    На жаль, але і проти цієї хвороби лікування поки немає. Уражені помідори слід вирвати з корінням і спалити. Грунт під ними обов’язково треба дезінфікувати розчином марганцю або фітолавіна-300.

    Альтернаріоз або макроспоріоз

    В народі такі грибкові ураження томатів (вони теж представлені на фото) називають коричневої і бурою плямистістю. Хворобою бувають уражені листя, стебла, рідше – самі помідори. Спочатку на нижніх листках куща з’являються невеликі коричневі плями майже правильної круглої форми. Незабаром вони збільшуються, покриваючи собою весь аркуш. Далі він засихає, опадає. Плями на стеблах мають не круглу, а овальну форму теж коричневого кольору. Потім всихає весь стебло.

    Обидві ці хвороби трапляються, коли встановлюється тривала спека з температурою повітря вище 30-ти градусів. У теплицях ці захворювання трапляються частіше, ніж на відкритих грунтах.

    На щастя, томати від альтернаріозу та макроспоріозу можна вилікувати. Для цього кущі обробляють розчинами препаратів, що містять у собі мідь. Досвідчені городники рекомендують використовувати «Скор» або «Ридоміл Голд». Однак застосовувати розчини цих препаратів можна лише до початку формування зав’язей.

    Важливо знати, що після обробки кущів цими препаратами плоди можна вживати в їжу не раніше ніж через місяць.

    Якщо хвороба виникла на стадії плодоношення, то кущі потрібно обробити біологічно активними препаратами.

    Фітофтороз

    Цим грибком часто заражаються грунтові або тепличні томати. Розвитку спор грибка сприяють вологість і різкі перепади температури, вогкість. Хвороба проявляє себе почорніння листя і плодів.

    Цю заразу можна попередити, але не вилікувати. Відмінним профілактичним засобом є молочна сироватка. Якщо нею один раз на тиждень обприскувати кущі, то фітофтороз не виникне. Звичайно, далеко не у кожного городника знайдеться така велика кількість сироватки. Ще грядки з помідорами радять обробляти водними розчинами препаратів «Фітоспорин», «Заслін» або «Бар’єр».

    Хлоратична курчавість

    Винуватці хвороби – два вірусу тютюнової мозаїки і некрозу. Проявляється курчавість зміною кольору листя томатів. Вони стають світло-зеленими з жовтуватим відливом. При цьому хворі кущі помітно відстають у рості, а їх верхівки стають кучерявим. Віруси потрапляють на рослини з грунту або ж разом з насінням.

    Лікування від хлоратической курчавості немає. Кущі видаляють з коренем і спалюють. Грунт обов’язково знезаражують.

    Кладоспоріоз

    Це грибкове захворювання також називають бурою або оливковою плямистістю. Найчастіше нею страждають тепличні помідори, але іноді кладоспоріоз вражає і грунтові томати. Ознаки хвороби: спочатку на верхній поверхні листя виникають маленькі круглі цятки жовтого кольору.

    Потім вони розростаються, зливаючись у єдине велике пляма. Одночасно з цим на нижній стороні листя з’являється бархатистий наліт, в якому розвиваються спори грибка. Далі листя скручуються всередину, всихають, опадають.

    Як правило, хвороба виникає під час цвітіння томатів або на початку стадії формування плодів. Чим раніше вона виникає, тим в більш гострій формі протікає. Сприятливими умовами для цієї інфекції є слабка освітленість в теплиці і підвищена вологість повітря.

    Кладоспоріоз рідко вражає самі плоди. Якщо ж таке сталося, то вони стають м’якими, темніють. Вживати їх в їжу не можна.

    Позбавити томати від цього захворювання можна обприскуванням їх бордоською сумішшю або водними розчинами препаратів «Заслін» або «Бар’єр».

    Септоріоз

    Цю грибкову інфекцію також називають білою плямистістю. Хвороба починає проявляти себе на нижніх листках помідорних кущів. На них з’являються маленькі світлі цятки. У центрі і по краях вони трохи темніше. Незабаром в середині плями утворюється чорна точка. Пізніше листя набуває бурий колір і обпадають. Вогнище захворювання також може виникнути і на стеблах.

    Септоріоз не передається разом з насінням, а виникає при дуже високій вологості повітря і високої температури.

    При виявленні ознак септоріозу всі уражені листя потрібно обірвати і спалити. Обов’язково після цього треба обробити ділянку з томатами одним з водних розчинів препаратів з вмістом міді.

    Дачники добре відгукуються про засоби боротьби з хворобами «Цинеб», «Хорус» або «Хлорокис міді». Але хвороба дуже швидко поширюється на інші помідорні кущі, тому не потрібно затягувати з обприскуванням.

    Сіра гниль

    Сіра гниль вражає тільки надземну частину томатів. Осередки захворювання у вигляді невеликих вологих цяток можуть з’явитися на листках, квітах, бутонах. Вже через 10 годин весь помідорний кущ під впливом сірої гнилі покривається борошнистим нальотом, у якому швидко розвиваються спори грибка. Сумно те, що спори сірої гнилі зберігаються в грунті 2 роки в очікуванні сприятливих умов для розвитку грибка.

    Захворювання зазвичай трапляється в кінці літа, коли починаються затяжні дощі, а нічна температура істотно падає.

    Уражені листки потрібно все до єдиного обірвати і спалити. Ділянка з томатами після цього обробити народним засобом – часниковим настоєм.

    Бура гнилизна

    Бура гнилизна вражає томати у самій плодоніжки. На ній з’являється невелике плямочка. Грибок далі починає розвиватися всередині плодів, від чого вони швидко чорніють і загнивають.

    Найчастіше зараження потрапляє на кущі з грунту, хімічного компостом. Для профілактики бурої гнилі утримайтеся від такого методу підживлення ділянки.

    Чорна ніжка

    Це грибкове захворювання вкрай рідко вражає грунтові томати. Але ось у теплицях воно виникає досить часто. Вогнище захворювання з’являється біля самої основи куща. Від цього частина стовбура довжиною до 5-ти см тоншає, чорніє. Через тиждень вражений кущ гине. Спори грибка потрапляють на помідори з грунту. Сприятливими умовами для розвитку хвороби є сперте повітря і висока його вологість.

    Кардинально вирішити проблему можна повною заміною ґрунту в теплицях. Звичайно, про збирання врожаю доведеться забути.

    Коренева гниль

    Ця грибкове захворювання вражає тільки кореневу систему томатів або огірків. Причина його полягає у невідповідному для цих культур стані грунту. Наявність підживлення – не перепрілого гною плюс надмірна зволоженість призводять до виникнення кореневої гнилі. Під впливом грибків коріння рослин просто згнивають.

    Вершинна гниль

    Ця недуга не вірусне захворювання. Вершинна гниль вражає плоди томатів. Під її впливом нижня частина помідорів чорніє. Хвороба виникає через не регулярних поливів або від нестачі кальцію в грунті. Також причиною верхівкової гнилі може стати надлишок в землі азоту, так що надто підгодовувати помідори цим елементом не варто.

    Лікування від цієї хвороби немає. В цілях профілактики потрібно уважно ставитися до удобрення грунту.

    Розтріскування плодів

    Це відбувається виключно з вини городників, недбало доглядають за томатами. Головна ж причина – занадто рідкісні поливи. Також розтріскування помідорів може відбуватися від надлишку в грунті азоту.

    Як бачите, навіть не повний перелік хвороб, від яких страждають помідори після висадки в грунт, вельми значний. Проте зневірятися не варто, тому що їх можна уникнути. Для цього слід дотримуватися правила догляду за томатами в повному обсязі і не лінуватися проводити профілактичні роботи. Крім того, при покупці розсади або насіння звертайте увагу на стійкі до хвороб сорти.
    Джерело

    Поширити: