Як відгородитися від “цікавих” сусідів на дачі
Поширити:
Розповідаємо, як захистити свої права на усамітнення та при цьому не порушити правила гарного тону.
Як сховатися від сусідів?
Огорожа та зелені насадження
Будівництво чи реконструкція будинку, а також планування садової ділянки – найкращий час, щоб врахувати всі нюанси. Думати треба на випередження.
Врахувати потрібно не тільки троянду вітрів і рівень сонця над горизонтом у різні сезони. Є вимоги до рівня висоти та прозорості огорож. Особливо там, де вони проходять межами прилеглих ділянок. Відразу обговоріть усе, що стосується огорож, із сусідами. Не нехтуйте трьома правилами добросусідства: переговори, компроміси та прийняття іншої точки зору.
Хто сказав, що поряд з невисокою огорожею, що проникає для світла, не можна посадити захисний зелений пояс? Тільки не розміщуйте тут плодові дерева і розлогі чагарники, хоч би якою компактною була ділянка — це зайва привід і спокуса підійти ближче або простягнути руку за чужий паркан.
Вікна, тераси, ганок
Перша лінія оборони: зовнішній периметр, ворота та хвіртки. Друга: підходи до будинку та отвори, через які до нього потрапляють світло та повітря.
Перенести ганок будинку або вхід на терасу – занадто дорого та затратно. Але його можна замаскувати шпалерами з кучерявими рослинами, заодно отримавши тінь там, де вона потрібна. Вони доречні й у тому випадку, якщо вікна, за якими ви проводите багато часу, виходять у бік вулиці. І пилу менше.
Для терас та балконів, а також обрамлення вікон підійдуть рейкові екрани та складні жалюзі-ширми, які приховують вас від сторонніх очей. Не забувайте про навіси і маркізи, ажурні козирки-опори над вікнами для тих, що швидко ростуть кучерявих лоз.
Любителям «зеленого» способу життя, напевно, сподобається ідея використовувати як козирок панелі сонячних батарей.
Садові доріжки
Коли доріжка веде до будинку безпосередньо, сторонній погляд слідує за нею. Але якщо заокруглити доріжки та приховати їх повороти за різнорівневими деревами, кущами та квітниками, цікавих поглядів можна буде уникнути. Якщо все ж таки хочеться прямих ліній, подумайте про діагоналі.
Перголи, альтанки, намети
Якщо можливо, перенесіть відкритий простір для відпочинку під дах. Вазони з деревами та ароматними травами у поєднанні з іншими прийомами вертикального озеленення там будуть дуже доречними та вкриють вас від сторонніх поглядів.
На рівні землі можна розташувати зони барбекю, післяобідньої сієсти та вечірніх посиденьок. Тут допоможе захист від дощу (навіси, намети), який також дозволить сховатися від сусідів.
Якщо дах чи навіс робити не хочеться, для таких куточків стане в нагоді прийом «города всередині огорожі». Форма огорож залежить лише від вашої фантазії.
Вічнозелені дерева, посаджені тісно, щоб формувати з них живу стіну стрижкою. Вертикальні грядки або ґратчасті стіни, увінчані ящиками для квітів. Габіони, тини. І навіть текстильні екрани: знімні, що легко миються і пропускають повітря. Необов’язково прямокутні: виберіть форму вітрила та уявіть, що ви на морському курорті.
Зимовий сад
Там, де буває свіжо і сиро, конструкція з передбаченою вентиляцією, що окремо стоїть або примикає до будинку, вирішує кілька проблем разом.
По-перше, відсікти звуки: скло відмінно з цим справляється. По-друге, підтримувати комфортний мікроклімат: є любителі не лише обідати чи випити каву, а й спати під скляним дахом, споглядаючи зірки. По-третє, порадувати себе рослинами, що не виживають у відкритому грунті, і використовувати їх як природну завісу від зайвих поглядів.
Ще пара швидких способів
Коли сезон уже ось-ось стартує, часу на радикальні зміни немає. Згадуємо про мобільність.
- Чотирисхилий садовий парасольку-тент можна обрамити складаними шпалерами-ширмами. Для стійкості їх скріплюють із ящиками під рослини, але так, щоб можна було розібрати конструкцію за лічені хвилини. Додайте до них знімні штори або сітчасті екрани, і готовий літній павільйон.
- Раму з плетінкою або рейками можна поставити на колеса і пересувати за сонцем. Або як заманеться.
- Складні плетені або перфоровані ширми можна переносити з місця на місце практично миттєво та ставити як завгодно.
- Ще одне рішення, хай і не таке швидке — спорудити роздільник простору, який послужить бронею під дрова і хмиз і вирішить принагідно інші завдання зберігання. І декоративно, і практично.
- Проріз відкритого душу-фонтану з прозорою стіною води, за якою можна сховатися. Хороша ідея там, де не заощаджують на воді.
- Навіть рейки потрібного розміру, одягнені в осередки банальної сітки-рабиці, здатні додати приватності.
А як щодо шумоізоляції?
Капітальні зовнішні паркани та господарські будівлі по периметру ділянки працюють навіть краще, ніж зелені насадження. Але ідеальний результат вони дадуть у комплексі: додайте за допомогою вертикального озеленення до несучої конструкції шар ґрунту та суцільний килим із рослин та отримайте шумопоглинаючу конструкцію з додатковим бонусом терморегуляції.
З ажурними, сітчастими огорожами складніше. Коли дачні будинки по сусідству розташовані дуже близько один до одного, навіть звук потужного кондиціонера здатний викликати мігрень. Для таких випадків придумали спеціальні шумопоглинаючі покриття із багатошарових матеріалів із різними наповнювачами. На вигляд вони нагадують ковдру.
ще 3 поради
- Утримувати непроханих гостей на дистанції за допомогою колючого дроту чи битого скла, звичайно, не варто. А ось опунція, якої вистачить зовсім небагато ґрунту в ємності поверх паркану, і декоративна, і сторожем працює чудово.
- У кам’яній зовнішній стіні чи цоколі легшої огорожі досвідчені садівники рекомендують влаштовувати щось на кшталт притулку для корисних комах – наприклад, бджіл. Погодяться порожнисті сухі стебла, шишки та дерев’яні дощечки з просвердленими отворами. Бджоли не тільки запилять рослини на вашій ділянці, а й відлякають цікавих.
- Якщо пасивний захист не допомагає, боріться з порушниками спокою в рамках закону.
Поширити: