8 способів, як зберігати гладіолуси взимку: у квартирі, у льоху та інших місцях

    Поширити:

    Гладіолуси – улюблені багатьма садівниками квіти вимагають до себе уваги. Їх потрібно вчасно викопати, обрізати, а потім укласти на зберігання гладіолусів узимку. Існує багато різних варіантів, як зберігати гладіолуси взимку і ми розповімо про всіх про них. Сподіваємося, ви підберете для себе найкращий спосіб і збережіть ваші улюблені сорти гладіолусів до весни.

    Щоб ваші гладіолуси радували вас рясним цвітінням і великою бульбоцибулею, починайте зрізати квіти за такою схемою:

    • Зрізати гладіолуси потрібно, коли квіти частково відкриються.
    • Найкраще зрізати квітку гладіолуса коли дві нижні квітки розпустяться.

    Я роблю зрізання квітконосів гострим ножем рано вранці або ввечері так, щоб залишок квітконоса був глибоко захований між листям, що залишилося, яких на рослині має бути не менше чотирьох, і які повинні забезпечити подальше зростання і розвиток бульбоцибулини. Адже їй потрібно набратися сил, щоб порадувати нас пишним цвітінням наступного року.

    Час, коли найкраще забирати гладіолуси з клумби, можна легко розрахувати. Повинно пройти 30-50 днів після цвітіння, а потім гладіолуси можна сміливо викопувати. Надземна частина рослини за цей час має відміряти і лише тоді, гладіолуси можна буде викопати та обрізати.

    Після викопування гладіолуси обрізають. І це потрібно робити дуже уважно! У жодному разі не можна обрізати, обривати або скручувати стебла та листя гладіолусів до повного їх відмирання. Їхнє відмирання якраз і відбувається за 30 — 50 днів після цвітіння.

    Як обрізати гладіолуси на зберігання

    Стебла гладіолусів обрізають, залишаючи у бульбоцибулини невеликий пеньок (0,5 – 1,0 см). Раджу залишати саме такий маленький пеньок, тому що до осені дуже поширений шкідник гладіолусів трипс збирається ближче до основи стебла. Коротше обрізаючи, ми зменшуємо можливість пошкодження гладіолусів трипсом при зимовому зберіганні. Ось основні правила, як обрізати гладіолуси на зиму:

    У дорослих бульбоцибулини коріння і стару, материнську бульбоцибулину видаляють відразу. Це зменшує термін просушування посадкового матеріалу та запобігає поширенню захворювань.
    У ювенільних, вирощених з діток цибулин, коріння тільки добре вкорочують, а видаляють їх наступного року при підготовці до весняної посадки.
    Після обрізки гладіолусів на зиму бульбоцибулини відмивають від ґрунту та обробляють у розчині перманганату калію (марганцівки) 5-10 г на 10 л води протягом 20-25 хвилин.

    Як сушити гладіолуси перед зберіганням

    Просушування гладіолусів починають якомога раніше, відразу ж після викопування.

    Бульбоцибулини розкладають по сортах у мішечки і від 1 до 3 днів по можливості підсушують на відкритому повітрі. Після чого гладіолуси заносять у будинок і сушать при температурі 25-30° протягом 15 днів.

    А потім досушують при температурі 20-22° протягом 30-35 днів. Для кращого просушування посадковий матеріал корисно ворушити, хоча б 2 рази на добу.
    Від хорошого просушування залежить хороший стан посадкового матеріалу при зимовому зберіганні.

    Погано просушені бульбоцибулини через підвищену вологість під лусками починають хворіти на грибкові та бактеріальні захворювання, погано зберігаються і гинуть. Тому на зберігання необхідно закладати тільки добре просушені та здорові, без ознак захворювань бульбоцибулини. Всі бульбоцибулини гладіолусів з ознаками хвороб і діти, що потріскалися, відбраковують.

    Якщо сорти мало або сорт гладіолуса дуже цінний, а невеликі пошкодження, то можна вирізати пошкоджені місця до здорової тканини і замазати діамантовою зеленню (зеленкою) або обробити міцним розчином марганцівки.

    Обробка гладіолусів восени перед тим, як укласти гладіолуси на зберігання взимку, обробіть їх препаратом Максим від гнилі та шкідників.

    8 способів, як зберігати гладіолуси взимку

    Парафінування – чудовий спосіб, як зберегти гладіолуси будинку, в квартирі взимку.
    Зберігання гладіолусів взимку в домашніх умовах можливе із застосуванням парафінування. Очищені бульбоцибулини опустіть у розплавлений на водяній бані парафін і тут же покладіть у холодну воду для швидкого затвердіння парафіну. На поверхні утворюється оболонка, яка перешкоджає утворенню вологи та пересиханню бульбоцибулин. Однак навесні, при посадці потрібно буде промити кожну бульбоцибулину в теплій воді, щоб змити парафін. Це не так просто. Іноді доводиться застосовувати щітку для очищення, що може пошкодити цибулину.

    Як зберегти гладіолуси до весни у траншеї.
    Якщо ви живете у своєму будинку, то вам буде дуже просто зберегти гладіолуси до весни. Укладіть бульбоцибулини в ящик, пересипавши їх сухою тирсою або торфом. Викопайте на піднесеному місці ділянці траншею глибиною близько метра і такої ширини, щоб містився ящик із посадковим матеріалом. Поставте в траншею ящик, коли вночі земля почне підмерзати, а вдень відтавати. Зверху прикрийте ящик сухим листям і поліетиленом для того, щоб вода не потрапила всередину. Траншею закрийте ґрунтом з гіркою, щоб з нього скочувалась вода і притопчіть її. Таке зберігання цибулин гладіолусів у траншеї можливе до весни. З мінусів варто відзначити, що через хвороби, підвищену вологість і нестачу кисню частина посадкового матеріалу може загинути.

    Як зберегти гладіолуси до весни у квартирі.
    Де зберігати гладіолуси взимку вдома – для цього потрібно підшукати місце, де температура тримається на постійному рівні, близько 5 – 10 градусів. Найчастіше таке місце підвал чи льох. Підготовлені до зберігання бульбоцибулини покладіть у ящик із сітчастим дном і поставте в підвал, де зберігаються овочі. Якщо умови зберігання правильні, то посадковий матеріал може пролежати так дві зими без висадки в ґрунт навесні.

    Як зберегти гладіолуси взимку в коморі
    У коморі, де зберігаються консервовані овочі, теж можна знайти куточок для зберігання цибулин гладіолусів. Бажано, щоб температура в коморі не підвищувалася більше 18 градусів. Правильно підготовлені цибулини гладіолусів кладуть у капронові панчохи та вішають на стіни. Протягом зими їх потрібно періодично перевіряти і прибирати засохлі і почали хворіти бульбоцибулини.

    Зберігання гладіолусів на теплому горищі
    На утепленому горищі приватного будинку ви можете зробити місце для зимівлі квітів цибулин. Упакуйте їх у газету, покладіть у ящик і поставте ближче до труби.

    Як правильно зберігати гладіолуси на заскленій лоджії
    Можна зберігати гладіолуси на заскленій лоджії, якщо укласти бульбоцибулини в ящик з пінопласту, з товщиною стінок не менше 5 см, а поруч встановити термометр для контролю за температурою. При значному зниженні температури потрібно додатково утеплити ящик з посадковим матеріалом спальником або старим хутряним одягом.

    Спосіб, як зберігати бульби гладіолусів взимку у квартирі
    У міській квартирі біля вікна, що виходить на північ і подалі від опалювальних приладів можливе зберігання гладіолусів взимку. Для цього цибулини гладіолусів укладають у коробку рядками, щоб бульбоцибулини не стикалися один з одним. Потім засипають прожареним річковим піском, деревним вугіллям чи золою. Коробку закривають і періодично перевіряють збереження.

    У холодильнику, у нижньому відсіку для овочів.
    Дуже поширений спосіб, як зберігати гладіолуси взимку в домашніх умовах. Кожну бульбоцибулину загортають у папір, а потім укладають у пакет з отворами для циркуляції повітря. Зберігати пакунок потрібно на нижній полиці, але не в пластиковому контейнері. Там волого, збирається багато бактерій, а це шкідливо для гладіолусів. Зберігання цибулин гладіолусів у холодильнику потребує підвищеної уваги. Пакет з посадковим матеріалом потрібно перебирати 2 рази на місяць, замінюючи папір, що відволожився, підсушуючи феном вологі цибулини і повертаючи все на місце.

    Щоб зберегти цибулини гладіолусів до весни потрібно дотримуватися температурного режиму та вологості повітря. При його порушенні бульбоцибулини можуть загинути. Часто під час перевірки садівники помічають, що бульбоцибулини гладіолусів розм’якшилися. Це означає, що вони або заморозилися, або зварилися.

    Будь-яке місце, де ви зберігатимете гладіолуси після викопування вимагає обов’язкового огляду. Потрібно провітрювати цибулини. При надмірній вологості бульби можуть покритися сіро-зеленим нальотом плісняви, яка активізується при високій вологості та нестачі кисню. так само взимку їх може вразити гнилизна різного походження. Такі гладіолуси слід знищувати.

    Як зберегти уражені трипсом цибулини гладіолусів?

    Взимку бажано періодично оглядати бульбоцибулини гладіолусів, щоб вчасно виявити наявність у них шкідників. Найголовніший ворог гладіолусів – трипс – вправний маскувальник. Під час сортування цибулини, заражені шкідником, можуть виглядати цілком здоровими. Якщо ж ви помітили на цибулинах сліди укусів комах (дрібні чорні крапки), не впадайте у відчай – ще не все втрачено. Позбутися трипсів можна. Існує кілька способів надання швидкої допомоги зараженим цибулинам. Ми наведемо три найефективніші з них.

    Спирт. Деякі квіткарі радять помістити цибулини у скляну банку, покласти всередину щедро змочений спиртом ватяний тампон і щільно закупорити. За кілька годин ви повинні помітити, що комахи вибралися з-під луски цибулини і, швидше за все, загинули. За потреби можна повторити процедуру.
    Розчин Дециса. У 10 л теплої води розчиняють дві ампули речовини. Цибулини залишають у розчині на 30-40 хвилин. Потім просушують.
    Розчин Актеліка. Речовину розводять водою у співвідношенні 2 г на літр. Цибулини опускають у розчин на 5 хвилин. Після цього цибулини знову просушують за температури 20-25°С.

    Джерело

    Поширити: