5 найкращих книг Івана Багряного, які зараз актуальні як ніколи
Поширити:
Твори Івана Багряного вирізняються сміливим емоційним контрастом, де серед печалі зароджується сміх, а з трагедії постає гумор. За таку незвичайну властивість його творчість навіть охрестили поняттям «кошмарний гротеск» і, можливо, саме тому вона так заворожує й водночас збиває з пантелику.
Його сюжети захоплюють із найперших сторінок і здіймають у читача бурхливі емоції ще тривалий час після прочитання.
Його найвідомішими книжками є, безперечно,
“Тигролови”
«Тигролови» українського письменника Івана Багряного (1906-1963) – це ідеальний пригодницький роман про життя в Радянському Союзі. Його перекладали англійською, нідерландською, німецькою, іспанською та іншими мовами. Англійський переклад 1950-х років здобувся на схвальні відгуки від таких видань, як «Time», «Newsweek», «Associated Press», «Herald Tribune», «New York Post» та «The Saturday Review».
«Сад Гетсиманський»
Роман «Сад Гетсиманський», написаний у 1950 році, уславив ім’я Івана Багряного на весь світ. Це був один з перших творів, в якому вражаюче правдиво зображено всю сутність радянського режиму у роки масових рeпрeсiй. За кожною сторінкою роману — біль і страждання, відчай і надії тих, кого зім’яла безжальна сталінська машина. Багряний описав те, що сам пережив і про що не можна було мовчати. Головного героя роману він багато в чому наділив своєю долею і своєю вдачею — несхитністю духу й вірою в непереможність добра. Його Андрій Чумак пройшов усі пекельні кола і вистояв, не зламався. І це робить його гідним високого звання людини.
«Огненне коло»
«Огненне коло» — книга про трагедію українців, які стали заручниками у протистоянні двох тоталітарних режимів під час Другої світової війни. І в тому, і в тому неможливо бути вільними й жити, залишаючись собою. Проти цих двох режимів і борються герої Багряного, які безмежно люблять і захищають свою землю.
«Людина біжить над прірвою»
«Людина біжить над прірвою» — один із найбільш сильних та реалістичних текстів про Другу світову війну в українській літературі. Цей роман ілюструє ситуацію, у якій опинилося цивільне населення, затиснуте між двома окупантами. Але навіть серед таких жахливих декорацій ми бачимо героя, який відмовляється коритися будь-яким посяганням на свою свободу. Героя, якого міг описати лише Багряний.
Ця книга — гімн життю, справжній приклад стоїцизму та віри в людину, і, зрештою, — низка авантюр та небезпек на шляху Додому.
«Маруся Богуславка» (вперше видано під заголовком «Буйний вітер»)
В романі «Маруся Богуславка» змальована похмура передвоєнна радянська дійсність, зокрема нелегка драматична доля української молоді в часи панування комуністів, дійсність, в якій для виживання потрібно було стати конформістом, або носити маску і ніколи не показувати себе справжнього. В романі «Огненне коло» відтворено трагічну історію «роз’єднаного» українського народу. В основу твору покладено історію української дивізії СС «Галичина», яку влітку 1944 р. німці кинули в бій під Бродами, забезпечуючи собі можливість для відступу. Цей роман – це згусток болю і відчаю, самопожертви і відваги, надій і втрат й небажання скоритись.
Поширити: