11 столиць України, про які багато хто навіть не здогадуються

  Поширити:

  Столиця – це статус, що залишає відбиток на будь-якому місті. Коли поселення стає центром держави, чи то велика імперія, чи місто-країна, це назавжди змінює його. Столиці завжди вабили до себе людей, які не переставали туди їхати і тим самим розбудовувати їх.

  Та чи знаємо ми, скільки в Україні було столиць?

  Насправді їх було значно більше, ніж ми собі можемо уявити. Якісь були довше, як то Київ чи козацькі столиці, якісь всього лише 2 дні, як, наприклад, закарпатський Хуст. Але вони все одно ввійшли в історію нашої країни, і ми можемо в цьому переконатися на власні очі.

  Київ – мати міст руських

  Так писав про Київ ще майже 1000 років тому літописець у всім знаній «Повісті минулих літ». Дійсно, історія міста Києва налічує майже 1500 років, за яку воно встигло побути столицею однієї з найбільших держав середньовічної Європи та простим провінційним містечком.

  Київ – по-справжньому перша столиця України. Уявіть собі, згідно з літописом, він став столицею Руської держави ще у 882 році і пробув нею аж до 1240 року, коли був зруйнований монголами. Потім його чекали майже 700 років занепаду, аж поки 1917 року він не стає столицею УНР, якою пробув з перемінним успіхом до 1919 року. З 1991 року це столиця України.

  Кожна епоха залишила щось по собі. Велич давніх часів ви можете побачити на прикладі Софійського собору чи Києво-Печерської лаври.

  Неподалік Червоного корпусу КНУ знаходиться сучасний Будинок вчителя, в якому була проголошена незалежність УНР Центральною Радою наприкінці 1917 року. Наймонументальніші споруди залишила за собою радянська влада.

  Це і будинок Кабінету Міністрів, Міністерства закордонних справ, сучасної Адміністрації Президента, Верховної Ради.

  Харків – перша столиця?

  Вище ми навели докази, що таки Київ – перша столиця України, хоча таке твердження може ображати харків’ян, які гордяться тим фактом, що саме їхнє місто є першою столицею. Ми змушені їх розчарувати, до цього в країні було ще з десяток столиць, а Харків став першою столицею УРСР і пробув нею до 1934 року, поки столицю не перенесли в Київ. Хоч центр Слобожанщини носив статус столиці недовго, але по сьогодні місто залишається другим після Києва як за кількістю населенням, так і за значенням, а за числом вишів і студентів його можна назвати студентською столицею України.

  Про славне столичне минуле нагадує монументальна радянська забудова міжвоєнного періоду, що справляє враження воістину столичної, тому обов’язково відвідайте будівлю Держпрому – перший хмарочос Радянського Союзу, який мав стати символом індустріалізації УРСР.

  Львів чи Івано-Франківськ?

  На уламках Австро-Угорської імперії з’явилася Західно-Українська Народна Республіка, зі столицею у Львові. Дійсно, на всіх дипломатичних зустрічах наголошувалося на тому, що столицею є саме Львів. Та пробув він нею зовсім недовго, 3 тижні, і являв собою скоріше поле бою. Але по сьогодні неподалік Оперного театру стоїть будівля Народного дому, де проголошувалася незалежність ЗУНР.

  Після захоплення Львова польськими військами уряд переїхав спочатку в Тернопіль і пробув там до січня 1919 року, де базувався в теперішній ЗОШ № 4, а опісля – до тодішнього Станіславова (теперішній Івано-Франківськ), де знаходився ще 5 місяців до захоплення міста тою ж польською армією.

  В Івано-Франківську до тепер залишилися будівлі, де засідав уряд ЗУНР – колишній готель «Австрія», який зараз називається «Дністер», а в часи ЗУНР був перейменований у готель «Одеса». До речі, в цій будівлі був прийнятий історичний документ – Універсал про Злуку з УНР і ЗУНР.

  Гірська столиця Ясіня

  Мало хто знає, але в 1918 році була проголошена не тільки ЗУНР, але й невеличка Гуцульська Республіка в межах Рахівського району Закарпатської області. Проіснувала держава недовго, менше року, але цей час назавжди закарбувався в історії краю. Столицею стало чималеньке село Ясіня.

  Керівники держави збиралися увійти до складу ЗУНР, а відтак, і УНР і створити єдину країну від Сяну до Дону, але, на жаль, не вдалося.

  Це єдине містечко в Україні, де ви можете легко зустріти в барах людей, які хвалитимуться вам, що вони є родичами чи нащадками міністрів і президентів. Не дивуйтеся, вони праві. Як би не було, але Ясіня – село, і там всі всім родичі. Відомий український письменник Улас Самчук написав роман «Гори говорять» про ті події, а місцеві мешканці вам навіть покажуть кімнатку, де він його писав. Українська народна рада, керівний орган Гуцульської Республіки знаходився в будівлі теперішнього готелю «Едельвейс», яка добре збереглася по сьогодні.

  Ось, як це було:

  Одноденна столиця Хуст

  Закарпаття багате на столиці. 1939 року була проголошена Карпатська Україна зі столицею в невеличкому затишному Хусті, в якому в той час вирувало бурхливе життя. Держава проіснувала всього кілька днів, але ввійшла в історію. Насправді Хуст був столицею зовсім не один день, як про це часто кажуть, а був нею з жовтня 1938 року, відколи Підкарпатська Русь отримала автономію в складі Чехословаччини. Чому Хуст? Тому що Ужгород та Мукачів були анексовані на той момент Угорщиною і найбільшим містом залишився Хуст.

  Будівля сойму Карпатської України

  До сьогодні там залишилося багато нагадувань про той славний час. В місті є будівля, де знаходився сойм Карпатської України – аналог сучасної Верховної Ради. Зараз – це будівля Хустської міської ради. Неподалік міста встановлено меморіал на честь битви на Красному Полі, де Карпатські Січовики билися з угорськими військами.

  Угорщина з дозволу Гітлера анексувала територію Карпатської України, і для нашої історії ці події можна назвати початком Другої світової війни.

  Чигирин – козацька столиця

  Невже на нашій території не існувало столиць від часу зруйнування Києва аж до проголошення незалежності УНР у 1917 році? Звісно, існували, і то чимало! Мабуть, найвідомішою з них був Чигирин – столиця Козацької держави часів Богдана Хмельницького, який був похований у сусідньому селі Суботові. Пробув він столицею з 1648 по 1676 роки. Але, на жаль, був неодноразово зруйнований то турками, то московитами. Вже за часів незалежності в містечку відбудували палац і частково замок, в якому жили гетьмани.

  Сьогодні місто є частиною Національного історико-культурного заповіднику «Чигирин» і може багато розказати туристам. Про козацьку славу по сьогодні нагадують відновлена резиденція Богдана Хмельницького та бастіон Дорошенка Чигиринського замку.

  Батурин і Мазепа

  Поняття столиці за часів гетьманства було дуже розмите і часто означало резиденцію самого гетьмана. Зокрема Іван Мазепа обрав собі за столицю Батурин.

  Після сумнозвісних подій війни зі шведами і Полтавської битви місто було зруйноване військами Петра І. Із цілого міста вцілів тільки будинок генерального судді Кочубея. Як і в Чигирині, за часів незалежності його значною мірою відновили, і тепер ми можемо побачити на власні очі, як виглядала столиця України 300 років тому. На території міста облаштували заповідник «Гетьманська столиця». Обов’язково відвідайте цитадель Батуринської фортеці, а також палац Розумовського.

  Глухів – остання столиця гетьманів

  Після зруйнування Батурина столицю Гетьманщини перенесли у містечко Глухів. Назва його зараз може наводити на неправильні асоціації, але в той час це був один з центрів цілої Російської імперії. Що важливо, містечко дійсно було столицею. В ньому розташовувалися всі чиновницькі та владні установи того часу, гетьман мав свою резиденцію. Місто стало центром культурного життя – про музичні обдарування місцевих жителів слава пішла далеко світом. Але після скасування Гетьманщини,

  Глухів з часом перетворилося на звичне провінційне містечко.

  Пам’ятки Глухова об’єднані в однойменний заповідник. Про столичні часи вам розкажуть Миколаївська церква, Київська брама та наймаловідоміша пам’ятка Глухова – руїни тюремного замку 17 століття.

  Київська брама

  Бахчисарай – мусульманська столиця

  Говорячи про столиці на території України, не можна забувати про головне місто кримських татар – Бахчисарай. Він був столицею Кримського ханства практично весь період свого існування – майже 400 років.

  Місто збудоване в традиціях східної архітектури, що додає йому неабиякого колориту. Більше того, в місті зберігся найдавніший навчальний заклад на території України – медресе, мусульманська школа. Про велич кримського хана вам розкаже його палац.

  Анархічне Гуляйполе

  Насамкінець ми залишили найекзотичнішу столицю України, аналогів якої немає у всьому світі. Гуляйполе було місцем, де найвірогідніше можна було зустріти Нестора Махна. Воно і стало центром його вільної держави, столицею анархії, і було нею з 1919 по 1921 роки.

  Зараз – це провінційний райцентр Запорізької області, де добре запам’ятали свого уродженця. Сучасна міська рада містечка – це колишня штаб-квартира Батька, а практично кожна стара будівля тим чи іншим чином пов’язана з ним.

  Звісно, це далеко не всі столиці України. Їх можна по-різному рахувати, але одне відомо точно: вони увійшли в історію нашої країни, і цього вже не забути. Приїдьте і переконайтеся в цьому!

  Джерело: ua.igotoworld.com

  Поширити: