Як виростити з кісточки абрикоси

    Поширити:

    Абрикос із кісточки виростити можливо. Але саджанець приживеться тільки при правильному догляді. Отримана рослина матиме належну морозостійкість. Пізніше насадження можна буде пересадити надвір чи залишити вдома. Виростити абрикос із кісточки можна за бажання зберегти або розмножити улюблений сорт.

    Чи можна виростити абрикос із кісточки

    Отримати фруктове дерево із кісточки можна. Готовий саджанець матиме вагомі переваги. Абрикос, вирощений із кісточки, плодоноситиме, буде районованим. Саджанець більш стійкий до умов проростання, ніж насадження, які привозять в розплідники.

    Процес проростання кісточки тривалий. Прискорити його можна лише шляхом правильної посадки. Вирощування в домашніх умовах допомагає заощадити кошти.

    Сіянці невибагливіші до догляду. Вони легко переносять різкі перепади температури. Головне – вчасно поливати та підгодовувати абрикос, а також проводити профілактичну обробку від шкідників.

    Чи буде саджанець плодоносити

    Вирощений у домашніх умовах сіянець плодоноситиме. Термін може відрізнятися. Якщо рослина була посаджена одразу у відкритий ґрунт, то перший урожай можна зібрати на 5-6 рік. Якщо саджанець пересаджували, доведеться почекати ще близько 1 року.

    Якщо дерево не плодоносить, то швидше за все не було дотримано основних рекомендацій. Тому потрібно забезпечити рослину ретельним доглядом.

    Вибір посадкового матеріалу

    Для того, щоб посадити абрикос із кісточки, слід віддати перевагу районованим сортам. Для цього можна придбати фрукт на найближчому ринку. Краще віддавати перевагу продавцям, які реалізують абрикоси з власного городу.

    Важливо!
    Великі плоди зазвичай вирощують Півдні. Їх кісточку може вийти проростити Півночі.

    Кісточка повинна добре відокремлюватися від м’якоті. Це ознака того, що вона готова до майбутніх маніпуляцій. Процедура дасть бажаний результат за дотримання всіх рекомендацій.

    Краще вибирати перезрілі плоди. Фрукти технічної зрілості годяться. Вони ще не готові до пророщування. Зібраний матеріал дезінфікують. Для цього використовують слабкий розчин марганцівки. Попередньо потрібно ретельно промити його під проточною водою.

    Краще заготовити більше сировини, тому що не всі заготовки зможуть прорости.

    Посадка кісточки

    При вирощуванні потрібно дотримуватись покрокової інструкції. Правильна посадка та догляд дадуть бажаний результат.

    Підготовка кісточки

    Після промивання та дезінфекції сировину прибирають у сухе та добре провітрюване приміщення. Висівають їх лише з настанням заморозків. Протягом зими насіння пройде природну стратифікацію.

    Розмноження абрикоса кісточкою вимагає поміщення насіння в ящик з мокрим піском. На дні ємності обов’язково утворюють дренажний шар. Таку скриньку прикопують на дачі і присипають снігом.

    Можна підготувати насіння та навесні. У такому разі їх у березні кладуть у талу воду. Ті кісточки, що спливуть, викидають. У талій воді насіння повинне перебувати 3 дні. Рідину потрібно регулярно міняти.

    Садити кісточки абрикоса в горщики також можна. Для цього в них насипають посівний матеріал упереміш з піском. Після приміщення туди насіння ємність щільно закривають. Можна використовувати харчову плівку. Горщик прибирають у холодильник. Частина насіння пропаде, а інша частина, навпаки, отримає поштовх для подальшого розвитку.

    Підготовка ґрунту

    Пересадити абрикос навесні та восени на нове місце можна тільки після попередньої підготовки ґрунту. Вона грає величезну роль подальшого розвитку рослини.

    Ділянку для плодового дерева вибирають сонячну та відкриту. Місце має бути добре захищене від пронизливого вітру. Краще, якщо ділянка перебуватиме на невеликій височині. Це зменшить ймовірність затоплення. Низина для абрикоса годиться.

    Ідеальний ґрунт для зростання – суглинки. Кислотність має бути на низькому рівні. Підійде також легкий родючий ґрунт із перегноєм. Ділянку попередньо потрібно очистити від бур’янів та перекопати. Розпушування полегшить доступ кисню. Траншею удобрюють сумішшю з перегною, чорнозему та соломи.

    Категорично заборонено вибирати місце, де нещодавно росла слива. Найкраще віддати перевагу ділянці, де давно не росло плодове дерево. Насадження залишають по собі продукти життєдіяльності, які є токсинами.

    Посадка покроково

    Кісточки розкладають у попередньо підготовлені траншеї. Посадити насіння потрібно на відстані 10-12 см один від одного. Висадку проводять навесні, коли насіння вже проклюнулося.

    Опісля кісточки присипають землею та поливають. При осінній висадці траншеї додатково накривають хвоєю або тирсою. Шар мульчі виключить ризик промерзання.

    Виростити плодове дерево можна і в горщику. Для цього проросле насіння кладуть корінцем вниз у ґрунтозміш. Не потрібно їх заглиблювати, щоб коренева шийка не гнила. Кісточки присипають землею та накривають плівкою. Горщик залишають у теплому місці. Потрібно регулярно знімати конденсат із плівки.

    Після появи корінців горщик переставляють на сонячне підвіконня. Також можна скористатися спеціальними фітолампами.

    Посадка за методом Железова

    Проростити кісточку абрикоса методом Железова неважко. Автор розробив технологію, яка полегшує вирощування матеріалу у Середній смузі та на Уралі. Метод Железова передбачає:

    • вибір місцевих сортів, наприклад абрикос Маньчжурський;
    • вибір сіянців, одержаних природним шляхом;
    • висаджування матеріалу відразу на постійне місце зростання.

    Метод також рекомендує, щоб над кісточкою шар землі не перевищував 1 см. Це виключить загнивання кореневої шийки. Ці рекомендації в рази підвищують можливість сходу матеріалу.

    Пересадка саджанця з кісточки

    Якщо матеріал спочатку був поміщений у горщик, потрібно з’ясувати, як пересаджувати абрикос, вирощений з кісточки. Висаджують на заздалегідь підготовленій ділянці. Унизу обов’язково роблять дренажний шар.

    Сіянець розташовують так, щоб коренева шийка була прикрита. За потреби саджанець підв’язують. Полив здійснюють нечасто. Для захисту від гризунів паросток прикривають пляшкою.

    Особливості догляду в перший рік регіонами

    У північних та центральних регіонах насадження обов’язково готують до морозів. Роблять шар мульчі, стовбур вкривають пластиком чи мішковиною.

    На Півдні абрикос легко переносить морози, але укриття стовбура та мульчі обов’язкові. Мульчуючий шар затримає вологу. Укриття ствола захистить рослину від гризунів.
    Перші кілька років, незалежно від регіону, підживлення не потрібне. Достатньо тих поживних речовин, які були внесені до ґрунту при посадці. Поливати сіянці слід раз на два тижні. Землю навколо стеблинки обов’язково рихлять.

    Залежно від регіону, сильно відрізняється термін висадки сіянця у відкритий ґрунт. У Середній смузі пересадку роблять на початку березня.

    Виростити сіянець із кісточки неважко. Головне – враховувати регіон та дотримуватись усіх рекомендацій.

    Джерело

    Поширити: