Правильне обрізування груш восени: схеми та покрокові інструкції

    Поширити:

    Обрізати грушу восени для відновлення насадження. Процедура сприяє підвищенню врожайності. Покращує морозостійкість рослини. Це також найкращий спосіб омолодити стару грушу. При маніпуляції усувають усі пошкоджені та сухі гілки. Вони не перенесуть морозів і тим більше не дадуть урожаю наступного року.Головне – дотримуватись основних рекомендацій. Тільки правильне осіннє підрізування груші дасть бажаний результат. Попередньо краще ознайомитись з усіма тонкощами процедури.

    Переваги осінньої обрізки

    Час обрізки може бути різним. Процедуру проводять протягом вегетативного сезону. Але саме весняна та осіння обрізка груш найбільш плідна.

    Рекомендується обрізання та формування крони восени. Саме в цей час найлегше побачити непотрібні відгалуження. Також немає ризику поворотних заморозків, які навесні можуть стати проблемою.

    Восени рослина позбавляється зелені. З цієї причини легко можна виявити пошкоджені та сухі гілки. Додатково можна оцінити стан крони загалом.

    Саме восени рослина йде у стан спокою. Будь-які втручання насадження переносить менш болісно. Разом з гілками можна видалити появу грибків, бактерій та шкідників.

    Важливо зрозуміти, коли робити обрізання груші – навесні чи восени. Для насадження важливими є обидві стрижки. Кожна з процедур має свої цілі та переваги.

    Не можна обрізати молоду грушу восени, якщо рослина має низьку морозостійкість. У такому разі процедуру краще відкласти до весни. Інакше дерево загине.

    Терміни стрижки по регіонам

    Провести обрізку груші восени потрібно після того, як вже опало листя. Попередньо потрібно забрати всю падалицю з ділянки. Для процедури вибирають сонячний та сухий день. Найближчим часом не слід очікувати опадів і тим більше морозів. Рекомендовані терміни наступні:

    В Україні стрижку проводять із середини вересня до середини жовтня. Точніші терміни безпосередньо залежать від конкретної області.

    Терміни залежать і від погодних умов. Під час проведення стрижки до заморозків має залишатися щонайменше 2 тижні.

    Схеми обрізки

    Для молодої груші

    Схема обрізки однорічки восени передбачає укорочення ствола. Це прискорює процес укорінення. Укоротити грушу восени потрібно до висоти 60-90 см. Якщо цього не зробити, то гілки, що плодоносять, з’являться занадто високо. Це ускладнить збирання врожаю надалі. При процедурі використовують гострий секатор чи садовий ніж.

    Для двохрічок

    Дворічкою називають дерево, яке перенесло одну зиму після висаджування. Стовбур має 8-10 бічних пагонів. З них потрібно сформувати скелетні гілки. Потрібно залишити лише половину відростків. Вони повинні рівномірно розподілятися по колу, але на різній висоті.

    Важливо: Залишають лише ті гілки, що знаходяться під кутом 50 градусів.

    Зайві відгалуження обрізають на кільце. Основні гілки вкорочують на чверть. Бруньки повинні розташовуватися на різній висоті. Конкурентні пагони треба видаляти.

    Після обрізки не можна вносити в навколоствольне коло азотисті добрива. Вони посилять зростання зеленої маси.

    Для трирічної груші

    У віці 3 роки слід стежити за правильністю формування крони. Потрібно видалити конкуруючі з провідником відгалуження. Неправильно зростаючі гілки також усувають. Вони знаходяться під прямим або надто гострим кутом. Скелетні сучки вкорочують на чверть.

    За схемою для початківців у картинках видаляють кореневі порослі. Вона забирає сили, необхідних розвитку крони. Обов’язкове обрізання дзиґів груші восени.

    Омолодження старого дерева

    Особливо важливо зрозуміти, наскільки можна вкоротити взимку заввишки стару грушу, яку жодного разу не обрізали. Перша стрижка для дорослого насадження – стрес. Потрібно діяти обережно.

    Омолоджувальна стрижка виробляється деревам віком від 8 років. Крона починає сильно загущуватися. Обрізання необхідне активізації приросту молодих гілок. Процедуру розтягують кілька сезонів.

    Спочатку ліквідують старі та підсохлі гілки. Видаляють усі конкурентні відгалуження. За один сезон усувають не більше 1/3 великих гілок. Тільки у цьому випадку груша не постраждає.

    Висоту знижують до 2 метрів. Крону обов’язково проріджують. Це полегшить проникнення повітря та сонця до центру. Видаляють обвислі відгалуження.

    Стрижка карликової груші

    Стрижка карликової груші восени починається першого року зростання. Насадження, що росте вгору, скорочують до 50 см. У наступні роки вкорочують відрослі гілки і центральний провідник.

    Потрібна щорічна санітарна обробка насадження. Регулярно усувають перемерзлі та сухі відростки. Завдяки цьому поживні речовини розподілятимуться по кроні рівномірно.

    Підрізування колоноподібного дерева

    Обрізати високу колоноподібну грушу восени потрібно з урахуванням сортових якостей. Якщо в перші 3 роки була сформована крона, то надалі потрібна лише санітарна стрижка.

    До 5 років навіть при сильному зростанні верхівку не чіпають. Залишають лише парні пагони, якщо це можливо. Перед процедурою можна вивчити покрокові фото.

    Особливості догляду після стрижки

    Після обрізки груші восени, дерево потребує догляду. Відразу після стрижки є свіжі зрізи. Усі рани замазують садовим варом. Також можна використовувати білу фарбу. Така обробка крони груші восени захищає дерево від майбутніх морозів.

    Місця зрізів попередньо підсушують. Підживлення додавати не потрібно, якщо добрива було внесено протягом вегетаційного періоду. У стволове коло вливають 5 відер води. Верхній шар ґрунту обов’язково мульчують. Це захистить від промерзання.

    Восени обов’язково утеплюють стовбур. Для цього використовують мішковину, пластик чи спандбон. Молоді рослини повністю вкривають.

    Поради дачників

    Є низка порад досвідчених дачників, які полегшать процес стрижки:

    • гілки діаметром до 2 см можна не обробляти захисними складами;
    • обріз гілки потрібно робити над здоровою верхньою брунькою;
    • не можна використовувати азотні добрива після стрижки.

    Обрізка груш буде успішною, якщо дотримуватись схем проведення, враховуючи вік та стан дерева.

    Поширити: