Ніякої радянської форми і фартухів: як одягалися українські школярі на початку ХХ століття

  Поширити:

  В мережі показали архівні фото українських школярів початку ХХ

  В мережі показали архівні світлини початку ХХ століття, на яких зображені українські діти у школі та дитячих садочках, які називались ″захоронки″.

  Як видно з фото, зроблених до Другої світової війни, діти одягнуті у вишиванки — ніякої коричневої ″уніформи″ та ″фартухів прислуги″. До слова, тут є світлини і 1918 року, і 1939.

  Цікаво, що на Галичині, починаючи з кінця ХІХ ст діяли так звані ″захоронки″ — дитячі садочки. Перша така захоронка була заснована 15 травня 1893 року в селі Жужель на Сокальщині в приміщенні першого монастиря Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії. А першою вихователькою цього дитячого закладу стала сестра Арсенія (Анна Гордашевська), рідна сестра блаженної сестри Йосафати Гордашевської. Перед тим, щоб очолити цю захоронку сестра Арсенія отримала відповідну педагогічну освіту на спеціальних курсах.

  Галицькі захоронки, запроваджені Сестрами Служебницями, базувалися на виховному методі німецького педагога Фрідріха Фребеля, який у 1837 р. відкрив перший заклад ігор та занять для бідних дітей дошкільного віку. Саме він вперше ввів назву для цього закладу ″дитячий садок″. Фребель вважав, що дитина повинна всесторонньо розвиватися через дидактичні ігри, працю, навчання, красу та релігію. У цих закладах виховательками мали бути тільки жінки з належною освітою. Тому було також відкрито педагогічні курси, які готували майбутніх виховательок.

  Захоронки Сестер Служебниць в Галичині стали місцем не лише релігійного, але й культурного виховання дітей, вони відіграли важливу роль у збереженні національної самобутності українців в умовах утисків на мову, історію, культуру.

  Джерело

  Поширити: