Догляд за агрусом після збору врожаю в липні: що робити, чим підживити і обробити від хвороб і шкідників
Поширити:
Ранній агрус дозріває на початку червня, середньостиглий — в середині або кінці липня, пізній — у серпні. Щоб рослина була здоровою і врожайною, дачники доглядають за ним не тільки до збору ягід, але і після. Полив, обрізка, прополка, захист від хвороб і шкідників — роблять чагарник сильнішим і готують його до зими. Якщо нехтувати ними, на наступний рік знизиться врожайність, пагони будуть рости повільніше. Розглянемо докладно, що робити з аґрусом після збору ягід і на які агротехнічні процедури звернути особливу увагу.
Догляд за агрусом після збору врожаю в липні – серпні
Догляд за агрусом схожий з доглядом за смородиною. Процедури прості, не вимагають спеціальної підготовки або великих знань в галузі садівництва. Головне, дотримуватися терміни проведення заходів і не забувати про нюанси.
Чим підживити агрус і смородину
Підживлення агрусу і смородини після збору врожаю підвищують імунітет ягідних чагарників, їх опірність хворобам і шкідникам, готують коріння і пагони до зимівлі. Для добрив дачники використовують органічні, мінеральні або комплексні добрива. Інтервал внесення — 15-20 днів залежно від віку і стану чагарнику.
Чим підживити аґрус після плодоношення:
- З мінеральних добрив використовують сульфат калію, суперфосфат або калійну сіль. Компоненти вносять в рідкому вигляді — 30 г речовини розчиняють у 10 л чистої води. Чагарник попередньо поливають теплою водою, далі підгодівлю вносять у пристовбурні кола. Добриво допомагає закласти нирки на майбутній рік і заповнює недолік калію і фосфору.
- Органічне добриво застосовують 1 раз на 2 роки. В 10 л води розчиняють 300 г біогумусу, розмішують і вносять під кущ. Зверху присипають 1 кг сухої деревної золи і мульчу розкладають — гній, сіно, тирсу, суху траву. Удобрювати землю органікою більш ніж раз на 2 роки не рекомендується — це призведе до надлишку речовин і хвороб.
- На початку осені садівники вносять готові комплексні підживки, наприклад, рідке добриво для ягідних кущів від «Фаско». Воно стимулює розвиток чагарників, підвищує стресостійкість агрусу і смородини. Також використовують добриво «Рязаночка А» — воно містить фосфор, азот, калій, бор, цинк, молібден і кобальт. Для приготування розчину потрібно 10 л води і 4 мл підживлення.
Полив і прополка
У перші 2 роки після посадки ягідників потребує регулярного поливу — щотижня під кущ вносять по 5-7 л води. Після збору плодів кількість води зменшують на кущ витрачають близько 3-4 л. Забувати про поливах не можна, так як після збору ягід у агрусу і смородини закладаються плодові бруньки. Якщо в цей час настане посуха, їх виявиться мало. Після літа під кожен кущ дачники вносять по 3-4 відра води.
Увага! Щоб уникнути розмиття грунту і застою рідини біля кореневої шийки, садівники викопують канавку глибиною 5-7 см по периметру крони. Зручно в цьому випадку використання крапельного поливу — рослини завжди зволожені, при цьому витрата води зменшується.
Прополюють агрус і смородину у міру появи бур’янів під кущами і в міжряддях. Ягідник завжди повинен залишатися чистим і доглянутим. На ділянках часто зустрічається пирій повзучий, в’юнок польовий, кропива дводомна. Видаляють бур’яни вручну, вириваючи їх із землі з корінням. Якщо не видаляти бур’янисту траву, підвищується ймовірність виникнення хвороб та комах-шкідників. Дачники поєднують прополку з розпушуванням ґрунту на глибину не більше 6 див.
Обрізка
Вдалий час для обрізки — кінець літа або початок осені. У вересні чагарники потребують санітарної або проріджуючому процедурою, коли зрізають хворі, сухі і слабкі пагони. Також видаленню підлягають товсті гілки з порослю і спрямовані всередину куща. З гілок, що ростуть біля основи, залишають лише 4-5 найбільших і плодоносних. Обрізка забезпечує правильний розвиток куща, захищає від шкідників і стимулює утворення плодових бруньок. Для процедури використовують гострий секатор, попередньо продезінфікований розчином марганцівки.
Іноді агрус не обрізають, а проріджують — видаляють поросль і короткі пагони. Якщо цього не робити, всередину чагарнику проникає мало світла, зменшується зав’язь, з’являються небезпечні грибки і бактерії.
Обробка від хвороб і шкідників
Якщо після збору врожаю за кущах помітні ознаки хвороб або комахи-шкідники, садівники негайно приступають до лікування. Якщо цього не зробити, можна втратити весь майбутній урожай і самі рослини.
З хвороб чагарники часто вражають:
- Септоріоз — грибкове захворювання, що супроводжується коричневими плямами, які з часом збільшуються в розмірах і покривають весь аркуш. Уражені рослини видаляють і спалюють, а що залишилися обробляють розчином бордоської рідини або мідного купоросу. У якості профілактичних заходів використовують розпушування та прополювання, обприскування кущів розчином «Циркон».
- Борошнисту росу легко розпізнати по білому нальоту на листках і пагонах. Грибок поширюється по ділянці з допомогою вітру або дощу, відрізняється морозостійкістю. Лікують борошнисту росу зольним розчином — на 10 л потрібно 50 г речовини. В якості профілактики застосовують розчин борної кислоти.
- Антракноз — грибкове захворювання, що виникає з-за густоти насаджень, підвищеної вологості, надлишку мікроелементів. Супроводжується коричневими горбиками і плямами на листі. Лікують антракноз розчином мідного купоросу на 10 л води потрібно 100 г речовини.
З комах для аґрусу і смородини небезпечні попелиця, павутинний та бруньковий кліщ, стеклянница. Провокують появу шкідників бур’яниста трава, щільні посадки, недотримання правил садового сусідства, забруднений ґрунт. Багато личинки зимують у ґрунті і з’являються на поверхні тільки влітку або навесні. Позбавляються від комах за допомогою біологічних інсектицидів «Клещегон супер», «Экстрафлор», «Фітоверм».
Осіння підготовка до зими
Підготовку до зими проводять з початку осені і до перших заморозків. Навколо куща перекопують і розпушують грунт. Якщо земля тверда і важка, використовують лопату; якщо пухка і легка — вила. При перекопуванні рекомендується бути обережним, щоб не зачепити і не пошкодити кореневу систему.
По всій площі ягідника грунт перекопують на 15-20 см, під кроною — на 5 див. Розпушування насичує коріння киснем, знищує шкідників і бур’яни. Разом з процедурою можна внести осіннє підживлення з органіки.
Увага! Восени під рослини прибирають все листя і сміття. Зібрані рослинні залишки формують у купу, виносять за межі садового ділянки і спалюють. Використовувати листя в якості мульчі на наступний рік не можна — на них можуть зберегтися грибки і бактерії. Після прибирання агрус рясно поливають.
Як вкривати
Після перекопування і збирання приступають до покривним робіт. Особливо це актуально для молодих кущів, що ростуть в холодних регіонах. Пристовбурні кола вистилають мульчею: сухими гілками, біогумусом, мохом, перепрілим гноєм. Взимку такий шар збереже тепло і захищає рослину від вітрів і морозів. Додатково гілки пригинають до землі, присипають землею і вкривають сосновим лапником. Зверху присипають снігом, якщо він уже випав.
Зручний у використанні і укривний матеріал агроспан. Він запобігає переохолодженню рослин, балансує денну і нічну температури, захищає від хвороб і шкідників. Агроспан пропускає повітря і світло, мало важить і використовується протягом 3 років.
Висновок
Після збору врожаю садівники проводять профілактичну обробку проти хвороб і шкідників, а також видаляють старі і хворі пагони. Підгодовують ягідник мінеральними або органічними добривами або використовують готові комплексні препарати. З приходом осені видаляють з ділянки все сміття і спалюють його, землю під кущем перекопують і мульчують. У холодних регіонах рослина вкривають на зиму, щоб пагони і коріння не замерзли. Догляд за рослиною після збору врожаю так само важливий, як під час цвітіння і плодоношення. Він гарантує здоровий урожай на наступний рік.
Поширити: