Вербна неділя 2024 – історія, традиції, прикмети. Що не можна робити у цей день

    Поширити:

    “Лоза б’є, не я б’ю,
    За тиждень – Великдень!
    Будьте здорові, як вода,
    І багаті, як земля.”

    У цей день православні християни святкують вхід Ісуса Христа в Єрусалим.

    Вербна Неділя є однією з найбільш значимих дат у житті кожного християнина. Це світле і чисте свято настає за сім днів до Великодня і в 2020 році припадає на 12 квітня. У цей день православні християни святкують вхід Ісуса Христа в Єрусалим. УНІАН пропонує вам згадати, яка історія, традиції і звичаї у свята Вербну неділю, що можна і чого не можна робити цього дня?

    Вербна неділя: історія свята

    Згідно з переказами, цього дня Ісус відвідав Єрусалим, а місцеві жителі зустрічали його, коли він в’їжджав у місто на ослі, вистилаючи дорогу пальмовими гілками і викрикуючи “Осанна!”. Таким чином, Ісуса народ визнав Месією, а також це подія – символ входу сина людського до Раю. Саме Вербна неділя, як свято, вважається одним з найстаріших. Про нього можна знайти згадки ще в 3 столітті. Тоді свято мало іншу назву – Квітна неділя. Але з часом, коли воно почало перетинатися вже з народними традиціями, то назву отримало на честь того, що приблизно в цей час починали розпускатися пухнасті сережки. Так ми і отримали Вербну неділю.

    Коли відзначають Вербну неділю

    В Україні, як і в інших країнах, Вербну неділю або ж Вхід Господній в Єрусалим завжди відзначають рівно за тиждень до Великодня. Самому ж святу передує Вербна неділя. Цікаво, що в католицькій традиції Великдень відзначають на тиждень раніше, тому Вербну неділю вони вже відсвяткували. У католиків це неділю називають пальмовою. У той же час православні християни відзначають це свято на шостому тижні Великого посту, що передує Великодню.

    Що робити у Вербну неділю

    У наші дні можна зустрічати свято всією родиною. Такі радісні миті хочеться розділити з домашніми, приділити увагу дітям, а найголовніше – обдарувати своєю участю всіх тих, хто живе самотньо. У цей день можна просто піти в гості до того, хто вже давно на вас чекає. Звичайно, варто відвідати своїх рідних, друзів, милих серцю людей. Даруйте вербички, робіть символічні подарунки на щастя. Адже найголовніше – це навіть не символ, а наша віра, щирий настрій на добрі думки і плани. У такий світлий день, як Вербна неділя, не варто займатися напруженими справами, довго прибиратися в будинку, наводити порядки. Щоб відчути свято, найкраще підготуватися до нього заздалегідь.

    Вербна неділя: що не можна робити цього дня

    В цей період все ще триває Великий піст. Тому у Вербну неділю, як і в інші дні посту, варто відмовитися від розваг, від зловживання алкоголем та масових розважальних заходів. Але на свято можна дозволити собі трохи риби, додати в їжу олію і випити келих червоного вина. Вважається, що у Квітну неділю не можна готувати гарячі страви.

    Традиції у Вербну неділю

    Давні вірування стверджують, що в день свята не можна виганяти худобу на пасовища – буде хворіти. У Вербну Неділю нічого не можна робити у хаті – прибирати, поратися по господарству, шити і готувати гарячу їжу. Щоб волосся було красивим і здоровим, молоді дівчата довго розчісували їх, а потім гребінь поміщали у воду, якою поливали верби, що ростуть практично біля кожного будинку. Досі існує прикмета, що якщо вітер у цей день дме сильно, то літо буде вітряним. Спокійна та ясна погода на Вербну Неділю – до багатого врожаю, а заморозки вночі – до хороших ярових хлібів.

    Повір’я у Вербну неділю

    • Якщо у Вербну неділю тепло і сухо – влітку буде великий урожай фруктів.
    • У Вербну неділю вдарив мороз – рік принесе багато пшениці.
    • Вітер, який дме в такий день, буде супроводжувати все літо.
    • Де вода, там верба, а де верба, там і вода.
    • Без верби – не весна.
    • Якщо погода ясна й тепла – урожай фруктів буде хорошим.
    • Верба бездоріжжя веде, жене з річки останній лід.
    • На вербний мороз – ярі хліба гарні будуть.

    Джерело

    Поширити: