10 головних українських фільмів 2023 року, які неодмінно варто переглянути
Поширити:
NV зібрав найкращі релізи року, які українці дивилися в кінотеатрах: документальні фільми, драми історичні та воєнні, а також найуспішніший у світі новий український мультфільм.
2023 рік став багатим на українські кінопрем’єри, варті уваги. Створені у 2022 році, учасники і призери головних міжнародний кінофестивалів, всі вони вийшли в український прокат у 2023 році і навіть встановлювали рекорди касових зборів.
Підбиваючи підсумки року, що минає, NV зібрав релізи, які справили найяскравіше враження і стали найбільш обговорюваними в Мережі. Зараз більшість із цих фільмів можна подивитись на міжнародному стрімінговому сервісі Netflix, українських платформах Megogo, SweetTV, Volia та інших.
20 днів у Маріуполі
Документальний фільм
Режисер: Мстислав Чернов
Безперечно, одна з головних стрічок, які вийшли в 2023 році. Україна висунула її на здобуття премії Оскар в номінації Найкращий міжнародний фільм. Чи потрапить вона до лонгліста стане відомо вже 21 грудня.
Прем’єра документальної стрічки відбулася у січні цього року на фестивалі незалежного кіно Санденс, де вона отримала Приз глядацьких симпатій. Серед важливих нагород Спеціальна відзнака Тіма Гетерінгтона на Міжнародному фестивалі документального кіно Sheffield DocFest у Великій Британії. В український прокат фільм вийшов у серпні, і вже за перший тиждень показів став найкасовішим документальним фільмом українського прокату. За даними DzygaMDB фільм зібрав 0,5 млн грн касових зборів.
В основі фільму відеоматеріали українських журналістів, членів знімальної групи Associated Press: відеооператора Мстислава Чернова, фотографа Євгена Малолєтки і продюсерки Василіси Степаненко. Вони прибули до Маріуполя з кілька годин до вторгення і стали єдиними журналістами з міжнародною акредитацією, які залишалися в місті, оточеному російськими військовими і фіксували на камеру їхні злочини. Ці кадри оперативно потрапляли в ефіри та на перші шпальти світових ЗМІ, розповідаючи правду про трагедію у місті: смерті дітей, масові поховання, розбомблений пологовий будинок та інші жахи російських злочинів.
Будинок зі скалок
Документальний фільм
Режисер: Сімон Леренг Вільмонт
Документальний фільм Будинок зі скалок став другим в історії українського кіно номінантом на головну кінопремію світу — Оскар. Знятий у ко-продукції Данії, Швеції, Фінляндії та України був номінований в номінації Найкращий повнометражний документальний фільм 2022 року.
Стрічка розповідає історію дитячого будинку з нині окупованого Лисичанська. На момент зйомок від лінії фронту його відділяли всього 20 кілометрів. Герої фільму — діти, позбавлені батьківського піклування. У притулку вони очікують на вирішення своєї долі: повернення до старої домівки або ж переїзду до нової. Тим часом виховательки притулку дарують дітям моменти радості та спокою і повертають у вже майже втрачене дитинство.
Світова прем’єра фільму відбулася у програмі фестивалю незалежного кіно Санденс у січні 2022 року, де картина отримала нагороду Найкраща режисерська робота у міжнародній програмі. В український прокат стрічка вийшла в березні 2023 року.
Мавка. Лісова пісня
Анімаційний фільм
Режисер: Олександра Рубан, Олег Маламуж
Найуспішніший український фільм і мультфільм в укранському та мінародному прокаті. Стрічка зібрала в українському прокаті вражаючі 155 979 529 грн, ставши найкасовішим українським фільмом, а також вийшла в прокаті в 148 країнах 32 іноземними мовами.
Стрічка заснована на драмі-феєрії Лісова пісня Лесі Українки. Робота над мультфільмом тривала сім років. Мавка. Лісова пісня знайомить глядача з чарівним світом української народної міфології, і розповідає про протистояння природи та людей. Ролі у стрічці озвучували Наталка Денисенко, Артем Пивоваров, Сергій Притула, Михайло Хома та інші.
Довбуш
Історична драма
Режисер: Олесь Санін
Це новий масшатбний історичний фільм від автора фільмів Поводир і Мамай Олеся Саніна. Цього разу режисер вирішив розповісти історію про яскраву постать легендарного карпатського опришка Олекси Довбуша. Стрічка зібрала в українському прокаті 68 млн грн.
Карпати. Початок 18 століття. Жорстоке правління польської шляхти змушує гуцулів тікати в гори. Двоє братів, Олекса та Іван Довбуші, опиняються поза законом і стають опришками. У пошуках помсти панам за вбивство батьків Довбушів брати стають ворогами один одному. Один прагне грошей, другий — справедливості. Гуцули починають повстання, яке очолює Олекса. Шляхта робить усе можливе, аби знищити Довбуша. Але він їх перехитрив. І розрослася легенда про карпатського лицаря. Легенда, що надихає покоління тих, хто бореться за свободу рідної землі. Про силу і любов Олекси Довбуша, про зраду і кривду. Про те, як він жив і як обманув смерть.
Памфір
Драма
Режисер: Дмитрок Сухолиткий-Собчук
Фільм, прем’єра якого відбулась на Каннському кінофестивалі 2022 у конкурсній програмі Двотижневик режисерів, захопив серця українців ще на етапі підготовки до прокату. Чого лише була варта виставка Памфірова маланка в Українському домі, де були представлені костюми та маски, які були створені для фільму, а фото з експозицію заполонили соцмережі. Фільм став тріумфатором премії Української кіноакадемії Золота дзиґа 2023, зібравши 11 нагород в 22 номінаціях, зокрема нагороду Найкращий фільм. Стрічка зібрала в українському прокаті 11 млн грн. Загалом фільм взяв участь у кінофестивалях в 25 країнах світу.
Події повнометражної драми Памфір розгортаються на Західній Україні напередодні традиційного карнавалу Маланка. За сюжетом Памфір повертається додому після тривалої відсутності, щоб возз’єднатися з сім’єю. Безумовна любов сім’ї Памфіра має побічну дію і змушує його звернути на ризикований шлях з незворотніми наслідками.
Бачення метелика
Драма
Режисер: Максим Наконечний
Прем’єра фільму відбулась на Каннському кінофестиваль 2022 у програмі Особливий погляд і привертає увагу глядачів до подій початку російсько-української війни у 2014 році і жінка-військовим.
Стрічка розповідає історію української аеророзвідниці з позивним Метелик, яка повернулася з російського полону. В Україні її чекають рідні, друзі, побратими і коханий. Але нове життя приносить і нові виклики. Боксофіс стрічки 0,499 млн грн.
Люксембург, Люксембург
Трагікомедія
Режисер: Антоніо Лукіч
Антоніо Лукіча вже можна сміливо назвати улюбленцем українських глядачів. Друга поспіль повнометражна картина демонструє високі показники в українському прокаті, попередньо взявши участь у кінофестивалях престижної класу А. Так, прем’єра Люксембург, Люксембург відбулась в конкурсній програмі Горизонти Венеційського кінофестивалю 2022 року. В українському прокаті стрічка зібрала 34,344 тис. грн. Попередня дебютна стрічка Мої думки тихі зібрала 10 млн грн у 2020 році.
Герої фільму намагаються дати раду своєму життю, поки в ньому не з’являється давно зниклий батько. За сюжетом, коли брати-близнюки дізнаються, що їхній батько захворів у Люксембургу, вони вирушають у подорож, аби побачити його востаннє. Та чи буде чоловік, якого вони там зустрінуть, таким само поганим батьком, яким вони його пам’ятають?
Головні ролі у стрічці зіграли учасники реп-гурту Курган і Agregat — брати Раміл та Аміл Насірови.
Мирний-21
Воєнна екшндрама
Режисер: Ахтем Сеїтаблаєв
Ще одна стрічка, яка вийшла в цьому році, Мирний-21 повертає глядачів до події у 2014 році. У 2023 році цей фільм не тільки нагадав про події початку війни, а й підтримав оптимізм і надію українців на перемогу, адже розповідав про вірність українських військових та силу духу.
Стрічка розповідає про подвиг бійців Луганського прикордонного загону, коли російські спецслужби та сепаратисти намагалися схилити бійців до зради Батьківщини — і таким чином повторити кримський сценарій: захопити українські території без бою. Попри відсутність досвіду, за рішенням чинного командира, загін вступив у бій. Назва фільму походить від назви кварталу Мирний у Луганську, і номера будинку, де розташовувався луганський прикордонний загін.
Я, Ніна
Драма
Режисер: Марися Нікітюк
Драма за мотивами особистої історії відомої української журналістки Яніни Соколової захопила серця українських глядачі життєствердним фіналом і важливим посилом. Стрічка допомагає глядачам визначитися, що є найважливішим в житті і за що дійсно варто боротися.
Головна героїня Ніна Сокіл — успішна телеведуча. В її житті є все: успішна кар’єра на телебаченні і любов. Але в мить новина руйнує все, до чого вона так довго йшла. Те, що з нею сталося, змусить її зрозуміти, якою вона є насправді і що є найважливішим у житті.
Картина, світова прем’єра якої відбулася на Талліннському кінофестивалі у 2022 році, зібрала в українському прокаті 585 тис. грн.
Щедрик
Історична драма
Режисер: Олеся Моргунець-Ісаєнко
Стрічка, створена у ко-продукції України і Польщі, не залишила байдужими глядачів. Події відбуваються місті Станіславові (зараз Івано-Франківськ) під час Другої світової війни. Стрічка розповідає про єднання культур трьох родин: українців, поляків та євреїв. Вони об’єдналися перед обличчям зла та жорстокості і намагаються вижити, не полишаючи надій на мирне та спокійне майбуття. Українська пісня Щедрик, що дала назву фільму, стає символом добра та світла для героїв стрічки. Герої фільму спілкуються українською, польською, німецькою мовою та ідишем.
Щедрик зібрав в українському прокаті 10 млн. грн.
Поширити: